GeriDünya ‘Birkaç yüz kişi öldü’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Birkaç yüz kişi öldü’

‘Birkaç yüz kişi öldü’

Akdeniz’de Mısır açıklarında mülteci teknesi battı. Detayları netleşmeyen faciayla ilgili İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella “Birkaç yüz kişinin öldüğü görülüyor” dedi.

İTALYA Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella Akdeniz’de Mısır sahili açıklarında meydana gelen yeni bir mülteci trajedisinde birkaç yüz kişinin öldüğünün görüldüğünü söyledi. İngiliz Reuters’ın haberine göre başkent Roma’da dün bir ödül töreninde konuşan Mattarella, “Akdeniz’de bir trajedi daha oldu, birkaç yüz kişinin öldüğü görülüyor” dedi, ancak başka ayrıntı vermedi.İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de Mısır sahili açıklarında birçok mültecinin öldüğüne dair haberleri doğrularken, detayların beklendiğini belirtti. 

1 YIL SONRA AYNI DRAM

Gentiloni, Nisan 2015’te Libya sahili açıklarında hayatını kaybeden yüzlerce mülteciyi işaret ederek “Kesin olan şu ki Akdeniz’de Libya sularında olduğundan... Tam 1 yıl sonra yeni bir trajedi söz konusu” dedi. Gentiloni, “Bu Avrupa’nın duvarlar inşa etmemeye kendini vermesi için bir başka neden” dedi. İngiliz BBC Arapça servisi dün erken saatlerde yayınladığı ancak resmi olarak doğrulanmayan haberinde Avrupa’ya geçmeye çalışan 400 kişinin Mısır sahili yakınlarında alabora olan teknelerde hayatını kaybetmiş olabileceğini belirtmişti. 

100 BİNLİK DALGA

Uluslararası Göç Kurumu geçen cuma yaptığı bir açıklamada, geçen hafta 6 bin mülteci ve göçmenin Libya’dan İtalya’ya doğru yola çıktığını ve bunun yaklaşık 100 bin göçmeni kapsayan yeni bir dalganın parçası olduğunu belirtmişti.

GEÇEN YIL 700 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

GEÇEN yıl Nisan ayında Akdeniz, göçmenler için adeta mezarlığa dönüşmüştü. 19 Nisan’da, Libya açıklarında bir göçmen teknesi batmış, 700’ü aşkın ölmüştü. Bu faciadan yaklaşık bir hafta önce de Akdeniz’de batan teknede, 400 kişi can vermişti. 19 Nisan’daki facianın ardından İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Akdeniz’deki insan kaçakçılarını 18’inci yüzyıldaki köle tüccarlarına benzetmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle