GeriDünya Bir yanda 'devrim', diğer yanda 'hayat' meydanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir yanda 'devrim', diğer yanda 'hayat' meydanı

Bir yanda 'devrim', diğer yanda 'hayat' meydanı
refid:16957533 ilişkili resim dosyası

Mısır'da hükümetle muhalefet arasında dün gerçekleşen tarihi görüşmeler de protesto gösterilerinin sona erdirmeye yetmedi. Binlerce muhalif, gösterilerin 14'üncü gününde de Tahrir (Kurtuluş) Meydanı'nda protestoya devam ediyor. Tahrir'de sigara içilen ve içilmeyen alan dahi oluşturan göstericiler, meydanda kalıcı olduklarının da sinyalini verirken, başkent Kahire'nin diğer bölgelerinde hayat normale dönmeye başladı.

BİR YANDA DEVRİM DİĞER YANDA HAYAT MEYDANI / FOTO GALERİ

Mısır'da siyasi krizin aşılması için gerçekleşen hükümet-muhalefet görüşmesi de başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda kamp kuran protestocuların dağılmasını sağlamaya yetmedi.

Kahire'de Tahrir Meydanı dışındaki bölgelerde hayat yavaş yavaş normale dönerken, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in hemen istifa etmesini isteyen binlerce kişi, protesto gösterilerinin sembolü haline gelen meydandan ayrılmayı reddediyor.

El Cezire, göstericilerin meydanda sigara içilen ve içilmeyen alan bile oluşturduklarını bildirdi. Bu durumun, bölgedeki protestocuların meydanda uzun bir süre daha kalacağının göstergesi olduğu ifade edildi.

Ordu ise meydandaki göstericilerin bulunduğu alanı küçültmek için tanklarla protestocuların etrafındaki çemberi daraltmaya çalışıyor. Ancak protestocular, tankların hareket etmesini engellemek için önlerinde kamp kurmaya devam ediyor.

Tahrir Meydanı'ndaki direniş sürerken, 18 milyonluk başkent Kahire’de protestoların başlamasından bu yana kaosun hakim olduğu kentte hükümet bir haftadır ilk kez, dün üç saatliğine de olsa bazı bankaların açılmasına izin verdi, Bankalar önünde uzun kuyruklar oluşurken, bugün çok sayıda aracın yeniden yollara çıkması sonucu bilindik trafik çilesi de Kahire sokaklarına geri döndü.

TARİHİ GÖRÜŞMELER
Otuz yıllık Mübarek rejiminin demir ökçesiyle çiğnenen ve 1954’ten beri yasaklı olan en önemli muhalif güç Müslüman Kardeşler örgütü dün ilk kez hükümetle aynı masada yer aldı.

Tüm siyasi güçlerin davet edildiği ve Devlet Başkanı Yardımcısı Ömer Süleyman’ın yönlendirdiği ulusal diyalog çerçevesindeki müzakerelere, Müslüman Kardeşler, liberal Vefd Partisi, sol görüşlü Tagammu temsilcileri ve 25 Ocak’taki isyan hareketini başlatan demokrasi yanlısı grupların seçtiği bir komisyon ile bağımsız siyasetçiler ve Necib Seviris gibi ülkenin ünlü işadamları katıldı. Muhalefetin gayriresmi liderliğini üstlenen Muhammed El Baradey ise görüşmede yer almadı.

Görüşmelerde anayasada değişikliklerle ilgili olarak Mart ayına kadar bir komitenin kurulmasında anlaşılırken, Müslüman Kardeşler ve diğer gruplar Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in acilen istifa etmesi ısrarını sürdürdü. Süleyman ve Başbakan Ahmed Şefik, Mübarek’in hemen görevden alınmasına karşı çıktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle