GeriDünya Bir ülke engelledi, İsrail'e kınama çıkmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir ülke engelledi, İsrail'e kınama çıkmadı

İsrail'in Gazze'ye yardım filosuna düzenlediği ve 9 kişinin hayatını kaybettiği filo baskını, İstanbul'da düzenlenen Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi'nin sonuç bildirgesine de girdi.

Ancak, bildirgede İsrail'e kınama yer almadı. Sadece üye ülkeler, olayı esefle karşıladıklarını bildirdi. Bir üye ülkenin itirazı nedeniyle İsrail’e kınama sonuç bildirgesinde yer almadı. 

İrem KÖKER
hurriyet.com.tr

Zirvenin sonuç bildirgesinde, "Gazze Şeridi'ne gitmekte olan konvoya yönelik İsrail ordusunun güç kullanması neticesinde 31 Mayıs 2010 tarihinde Doğu Akdeniz'de uluslararası sularda meydana gelen can kayıplarından ve yaralanmalardan derin üzüntü duyuyoruz" denildi ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilendi.

Açıklamada, olayla ilgili "tarafsız, bağımsız ve uluslararası alanda güvenilir bir soruşturma" yapılması gerektiği vurgulandı.

 

Ayrıca İsrail hükümetinin Gazze'ye abluka kaldırılmasıyla ilgili açıklamalarının somut adımlarla desteklenmesi gerektiği belirtildi.

 

İstanbul'da bugün yapılan zirveye, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Slovenya cumhurbaşkanı; Yunanistan ve Makedonya başbakan, Moldova da başbakan yardımcısı düzeyinde katıldı. Bugünkü zirvede Slovenya da üyeliğe kabul edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle