GeriDünya Bir tehdit bir istifa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir tehdit bir istifa

Bir tehdit bir istifa
refid:7528060 ilişkili resim dosyası

İran’ın nükleer başmüzakerecisi Laricani dün sürpriz bir şekilde istifa ederken, Tahran’dan bir de tehdit geldi. İran Devrim Muhafızları komutanlarından Çaharbahi, "Düşman pozisyonlarını belirledik. Topraklarımıza saldırıda bulunulacak ilk dakika içerisinde 11 bin roket fırlatacağız" dedi.

İRAN’ın nükleer başmüzakerecisi olan ve Tahran yönetiminin atom programı konusunda Batı ile temasını sağlayan Ali Laricani, sürpriz bir kararla dün istifa etti. Hükümet sözcüsü Gulamhüseyin İlham, "Laricani kişisel nedenlerle istifa etti. Politika ve programlarımızda değişiklik olmayacak" dedi. Laricani’nin yerine Avrupa ve Amerika ile İlişkilerden Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Said Celili atandı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın istifayı jet hızıyla kabul etmesi, iki yıldır görev yapan Laricani ile Tahran yönetimi arasında bir görüş ayrılığı olduğu yorumlarına yol açtı. Ahmedinejad’ın, atom bombası üretime kadar varabilecek nükleer araştırma politikaları konusunda Batı’ya hiç taviz vermek istemediği, "radikal değil pragmatik" olan Laricani’nin ise buna karşı çıktığı belirtiliyor. İki isim de nükleer programın durdurulmasına karşı oldukları, ancak Laricani’nin müzakere taktiklerinin Ahmedinejad tarafından benimsenmediği ifade ediliyor. Aynı zamanda İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi sekreteri olan dini lider Hamaney’e yakın olan Laricani’nin daha önce de "defalarca" istifasını sunduğu iddia ediliyor.

YENİ ARABULUCU GİDİYOR

Laricani’nin Avrupa Birliği’nin dış politika şefi Javier Solana ile salı günü Roma’da buluşup, AB’yi İran’ın nükleer araştırmalarının "barışçı" olduğuna ikna etmeye çalışması bekleniyordu. Tahran’daki görev değişimine karşın AB, "İranlılarla görüştük. Solana Roma’da olacak ve İranlıların göndereceği yeni müzakerecilerle görüşecek" açıklamasını yaptı. Şüphe yaratan nükleer programı yüzünden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin iki yaptırım kararına maruz kalan Tahran yönetimine kasım ayına kadar süre verilmişti. Tahran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanlarının tesislerini teftiş etmesine izin vermesi bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle