GeriDünya Bir milyon dolarını New York'a bıraktı ve öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir milyon dolarını New York'a bıraktı ve öldü

Dünya Ticaret Merkezi'nin enkazını kaldırmaya çalışan New York'a tutkun Polonyalı bir göçmenin bir milyon dolarlık mal varlığını terör darbesiyle sarsılan kente bıraktığı ortaya çıktı.

İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilere esir düşen Joe Temeczko, Polonya'yı terketti ve ABD'de yeni, huzurlu, umutlu bir yaşam kurdu. Minneapolis'te kendi halinde sade yaşamı için çeşitli işlerde çalıştı ve muhteşem bir ev satın aldı. Her fırsatta New York'a gider ve ihtişamı dillere destan kenti seyretmeye doyamazdı. Arkadaşları, ‘‘New York'a aşıksın. Başkasına aşık olamazsın’’ diye takılırlardı. Hiç evlenmeyen Temeczko geçen 14 Ekim'de 86 yaşında hayata veda etti.

Avukatı William Wangensteen'in geçenlerde duyurduğu vasiyet, Polonyalı göçmenin süper jestini gözler önüne serdi. New York'un alt üst olması yüzünden kahrolan Joe Temeczko, faciadan birkaç gün sonra avukatını çağırdı ve vasiyetini değiştirdi. Temeczko evini, birikimini, tüm eşyalarını yani 1 milyon dolarlık mal varlığını New York'a bırakıyordu. Avukat Wangensteen, ‘‘Joe'nun öleceği sanki içine doğmuştu. Vasiyetinin derhal değiştirilmesini istediğinde gözleri yaşlıydı. Hayatta herşeyden, herkesten çok bu güzelim kenti seviyordu ve New York'un yaralarının sarılmasına mal varlığıyla katkıda bulunmak istedi’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle