GeriDünya Bir kundakçının itirafları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir kundakçının itirafları

Kosova'da, savaşın bitmesinden bu yana, roller değişmiş durumda. Önce, Sırplar Arnavutlar'ın evlerini yakıyordu, şimdi ise Arnavutlar Sırplar'ın evini yakıyor. Kosovalı Arnavutlar, bölece intikam aldıklarına inanıyorlar, içlerinin ‘‘kin ve hınç duygularıyla dolu olduğunu, böyle rahatladıklarını’’ söylüyorlar.

Prizren'de dolaşırken, bu evleri neden işgal etmeyip de ateşe verdiklerinin yanıtını arıyorduk. İşte bu sırada, kent çıkışı bir köyde rastladığımız Hilmi isimli Arnavut, merakımızı giderdi. Hilmi, ‘‘İçimiz o kadar kin ve hınçla dolu ki, bize kötülük yapan Sırpların evlerini yakmadan rahatlayamıyorum. Sırplar geri dönse onları da yakacağım’’ diyerek duygularını dile getirdi.

Tanık olduğu, yaşadığı korkunç olaylar nedeniyle dolu olan Hilmi kundaklama olaylarıyla ilgili olarak bize şunları anlattı:

‘Sırplar, bize çok kötülük etti. Bizleri gaddarca katletmelerinin yanısıra evlerimizi, barklarımızı yaktılar. Onlarla içiçe yaşıyorduk. Bize kötülük edenlerin hepsini yakından tanıyoruz. Ama ne yazık ki hepsi kaçtı. Yoksa, elimize geçirsek onları da diri diri yakardık. İçimiz kin dolu. Biz de evlerini yakıp, içimizdeki ateşi söndürmeye çalışıyoruz. Masum Sırplar'ın evlerine dokunmuyoruz. Ben, 25 marka 10 litre benzin alıyorum. Üç de çocuk tutuyorum. Sırpların evine benzin döktürüp yaktırıyor ve yangını büyük zevkle seyrediyorum. Sonra Alman NATO askerleri gelip, bana yangının nasıl çıktığını soruyorlar. Bilmediğimi söylüyorum. Yangın çıkınca, itfaiye araçları geliyor. Onların çoğu da arkadaşım. Geldiklerinde suları bitmiş oluyor veya bilinçli bir şekilde yangını söndürmüyorlar...’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle