Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bir dönem başkanlık yeter

  Arzu Çakır MORİN/PARİS
  15.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’nın dünya medyasının dilinden düşmeyen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eşi manken-şarkıcı Carla Bruni Sarkozy’den tam not aldı. Carla Bruni, “Kocam gibi bir Cumhurbaşkanları olduğu için Fransızlar adına çok mutluyum” dedi.

  Fransız TF1 televizyonuna açıklamada bulunan Carla Bruni, eşinin 2012’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olmasını istemediğini söyledi: “Bir eş olarak, bir tek dönem olması yeterli. Ama eğer yeniden aday olursa, bu onun kararı. Ama benim için, eşi olarak, özel hayatımız için, tek bir dönem yeterli diye düşünüyorum. Bu konuları aramızda hiçbir zaman konuşmuyoruz. Çünkü ben bu konuya girmemem gerektiğini düşünüyorum. Eğer onun işine karışırsam, tıpkı bu onun gelip benim bestelerimin major ya da minörlerine burnunu sokması gibi olur. Majör mü konacak, minor mü, o benim işim. Yeniden aday olup olmayacağına karar vermek de eşimin işi” dedi. First lady, son derece sakin, yumuşak ve huzurlu bir ilişkileri olduğunu belirterek, “İkimizin de buna ihtiyacı var. Eşimle yalnız olduğumdan daha mutluyum” dedi.

  Sarkozy’nin imajı için 7.5 milyon Euro

  MEDYAYLA arası hep elektrikli olan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, yalnızca iletişim harcamaları için 2009 yılında 7.5 milyon Euro harcadığının ortaya çıkması yeni bir polemik başlattı. Şimdiye dek yalnızca 2 büyük basın toplantısı düzenleyen Sarkozy, 7.5 milyon Euro’yu daha çok medyadaki imaj çalışmalarına harcadı. Le Parisien Gazetesi, manşetten duyurduğu haberinde, 2010 yılında Sayıştay’ın bu rakamları ortaya dökeceğine dikkat çekerek, yalnızca Sarkozy’nin imajını parlatmak için bu kadar önemli bir miktarın kullanılmasını eleştirdi. Gazeteye göre, Sarkozy’nin imajı için çalışan 51 kişiye yılda 2.872 milyon euro maaş ödeniyor. Elysee’nin yeni basın odası ve internet sitesine 1 milyon euro harcandığını yazan gazete, gelecek yıl ekipman alımı için de bütçeden 2,5 milyon euro istendiğini yazdı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı