GeriDünya Bir de hava vurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir de hava vurdu

Bir de hava vurdu

Sığınmacıların umut yolculuklarında yaşanan dram, hava koşullarının kötüleşmesiyle daha da ağırlaşıyor. 2 günde Yunanistan ve Türkiye sularından 46 ceset çıkarıldı. En az 100 kişi de kayıp.

Bir de hava vurdu

TÜRKİYE’nin Ege kıyılarından yola çıkıp Yunanistan’ın adalarına gitmeye çalışan mültecilerin tekne ve botları battı. Yunan Sahil Güvenliği sadece 24 saat içinde Midilli ve Samos adalarının açıklarında 21 sığınmacının cesedini bulduklarını belirtti. Kayıp sayısının 100’ü aşabileceğinden endişe ediliyor. Kilimli Adası açıklarında içinde en az 200 kişinin bulunduğu tahmin edilen ahşap tekne kötü hava koşulları nedeniyle battı. 138 kişi kurtarılırken, 9’u çocuk, 18 kişinin cesedine ulaştığı bildirildi. Rodos Adası açıklarında da bir botun batması sonucu denize düşen 6 kişi kurtarıldı, 2’si çocuk 3 kişinin cesedi ise sudan çıkarıldı.

Bir de hava vurdu

4 ÇOCUK, 1 TABUT

Yolculuğun başladığı nokta Türkiye kıyılarında da benzer acılar yaşandı. Balıkesir Akçay’dan Yunanistan’ın Midilli Adası’na yola çıkan Suriyelilerin içinde bulunduğu fiber tekne, önceki gece Küçükkuyu açıklarında fırtına yüzünden alabora oldu. Yaşları 1-4 arasında değişen 4 çocuk yaşamını yitirdi. Çocuklar tek tabuta konularak morga kaldırıldı. Aydın Didim sahilinden Yunanistan’ın Sisam Adası’na geçmek için Ege Denizi’ne açılan göçmenlerin bulunduğu tekne de Mavişehir açıklarında alabora oldu. Biri 4 aylık bebek, 2 kişi kayıp.

KARAYA VURANAVRUPA MEDENİYETİ

Yunanİstan Başbakanı Aleksis Çipras, dün mecliste bir konuşma yaptı. Çipras, hava koşullarının ağırlaşması sonrası batan tekneler nedeniyle artan sığınmacı ölümleri için, “Karaya vuran insan cesetleri değil, Avrupa medeniyetidir” dedi. (DHA)

EGE 2 AYDA 70 ÇOCUĞU YUTTU!

ÇOCUKLAR için faaliyet yürüten ‘Save the Children’ (Çocukları Koruyalım) örgütü, minik Aylan Kurdi’nin cansız bedeninin Bodrum sahillerine vurmasının ardından, Ege Denizi’nde son iki ayda dünküler hariç 70 minik mültecinin boğularak can verdiğini açıkladı. Uluslararası Göç Örgütü’ne göre de yılbaşından ekim ayına kadar 560 bin kişi denizi aşarak Avrupa’ya sığındı. Yaklaşan kışla birlikte Ege’de mülteci ölümlerinin artmasından endişe duyuluyor.(DIŞ HABERLER)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle