GeriDünya Bir bölük korsan uçak kaçırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir bölük korsan uçak kaçırdı

AFGANİSTAN'da iç hat seferi yapan bir yolcu uçağı dün içindeki 150 yolcu ve mürettebatla birlikte kaçırıldı. Başkent Kabil'den ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentine giden Boeing 727 tipi uçağı tam 20 kişilik bir hava korsanı gücünün kaçırdığı belirtiliyor.

Uçak, önce Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e indi. Özbek yetkililer ile pazarlık yapan hava korsanları, 10 yolcuyu serbest bıraktan sonra yakıt ikmali yaparak Moskova yönüne hareket etti. Ancak uçağın deposundaki yakıt sızıntısı nedeniyle Moskova'ya ulaşamayacaklarını anlayan hava korsanları, uçağı Kazakistan'ın Aktyubinsk kentine indi.

Uçak kaçırma eylemi ilginç bir şekilde gelişti. Çünkü, uçak Mezar-ı Şerif yerine komşu ülke Özbekistan'a ininceye kadar olayın kaçırma olup olmadığı anlaşılmadı. Taliban yönetimi, sessiz kalırken, uçağın kaçırıldığı çok sonra öğrenildi.

Taliban yönetimiyle mücadele eden muhalif güçlerin sözcüsü Dr. Abdullah, ilk şüphelerin kendileri üzerinde odaklandığına dikkat çekerek, ‘Biz kaçırmadık. Taşkentte serbest bırakılan yolculardan öğrendik. Korsanların Ellerinde tabanca bıçak ve el bombaları varmış. Ve liderleri de Taliban’a muhalif Gula Ajha adlı bir kişiymiş' diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle