GeriDünya Bir ayda dördüncü buluşma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir ayda dördüncü buluşma

Bir ayda dördüncü buluşma
refid:10107294 ilişkili resim dosyası

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, kapsamlı Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün dördüncü kez bir araya geldi.

Lefkoşa ara bölgede bulunan, BM kontrolündeki Uluslararası Havaalanı yakınında kapsamlı müzakereler için tahsis edilen binadaki görüşmeye, liderin heyetleri ile BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye-Brook Zerihoun'un da katılıyor.

Liderleri, Downer ve Zerihoun karşıladı. Bir gazetecinin, "Paris nasıldı?" sorusunu yönelttiği Hristofyas, Türkçe "günaydın" dedi. Liderler, gazetecilere, Türkçe, Rumca ve İngilizce olarak "günaydın" diye seslendi ve açıklama yapmadan görüşmeye geçti.

11 Eylülde başlayan kapsamlı müzakereler çerçevesinde daha önce 3 kez görüşen liderler, önceki görüşmelerde ele aldıkları "yönetim ve güç paylaşımı" konusunu müzakereyi sürdürecek. Liderler, bugünkü görüşmede, "yönetim ve güç paylaşımı" başlığı altında, "federal hükümetin yapısının nasıl şekilleneceğini" tartışacak.

Liderler, 10 Ekim Cuma günü yaptıkları görüşmede, her hafta bir araya gelmeyi kararlaştırmıştı.

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, güç ve yönetim başlığı konusunda liderlerin önemli "ilerleme" kaydettiğini söylemişti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da cumartesi günü yaptığı açıklamada, Hristofyas ile kapsamlı müzakereler çerçevesinde cuma günkü görüşmenin, karşılıklı anlayış bakımından "oldukça iyi geçtiğini" belirterek, "Kıbrıs Rum tarafı da, Türk tarafı da yeniden çözüm için çalışacağı konusunda birbirlerine güvence vermiştir, bu konuda daha yoğun çalışma kararı da almıştır" demişti.

Görüşmelerde arayı açmamak gerektiğini ifade eden Talat, "Çünkü arayı açarsak, araya şeytanlar girer ve iş soğur, iş bozulur, tatsızlaşır. Bu üç haftada bunu gördük. İsim vermek istemiyorum ama, birçok şer odağı diye ifade edilen odak araya girdi ve adeta ortamı zehirledi. Bunu önleyebilmemiz için daha sık buluşmamız ve daha dikkatli mesajlar vermemiz lazım" diye konuşmuştu.

Liderler, "yönetim ve güç paylaşımı" konusunu görüşmeyi tamamladıktan sonra, Kıbrıs sorununun en zor konularında biri olan "mülkiyet" konusunu ele almaya başlayacak.

Bu arada Hristofyas, dün, Avrupa Birliği'nin, Avro para birimi kullanan 15 üye ülkesinin devlet ve hükümet başkanlarının küresel mali krizi tartıştıkları Paris'teki toplantıya katıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle