GeriDünya Bingazi’ye özel kuvvet timi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bingazi’ye özel kuvvet timi

Bingazi’ye özel kuvvet timi
refid:17086336 ilişkili resim dosyası

Libya’da Muammer Kaddafi’ye karşı başlayan isyan ülke geneline dalga dalga yayılırken, Türkiye bu ülkede bu mahsur kalan vatandaşlarını kurtarmak için deniz yolunu da devreye soktu.

KARAKOLU BÖYLE ATEŞE VERDİLER / WEB TV

 

LİBYA'DA İSYAN BÜYÜYOR / FOTO GALERİ

 

LİBYA'DAN TAHLİYE EDİLEN TÜRKLER İSTANBUL'A GELDİ / WEB TV

Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında önceki gece saat 22.00’de başlayan ve dün sabaha karşı saat 03.00’e kadar süren, MİT ve Genelkurmay Başkanlığı dahil 7 ayrı kurumdan üst düzey yetkililerin katıldığı toplantıda, Libya’daki Türk vatandaşlarının durumu ele alındı. Libya’ya gönderilen uçakların, havaalanlarındaki uçuş kulelerinde hiç bir yetkilinin olmaması nedeniyle Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalmaları üzerine, denizyolu ve Mısır üzerinden karayolu ile tahliye de devreye sokuldu. En şiddetli olayların yaşandığı Bingazi’deki Türkiye Başkonsolosluğu’nun güvenliğinin sağlanması için özel kuvvetlerden bir timin de gönderilmesi kararlaştırıldı. Dün Tunus’a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya’daki vatandaşların durumuyla ilgili şunları söyledi: “Libya’daki en önemli öncelik can güvenliği. Libya’da 25 bine yakın vatandaşımız bulunuyor. Tek tek yerlerini tespit ettik. 20 kişinin de, 400 kişinin de olduğu yerler var. Tobrug’da 4 bin 850 vatandaşımız var. Önce güvenlik riski olan yerlerden tahliyelere başlayacağız.  Kriz durumlarında ciddi bir tecrübemizvar. Libya’da iç savaş çıksın istemiyoruz. Kardeş kavgası çıkmasın. ”

821 vatandaşımız Türkiye’ye getirildi

Libya’dan 1 Air Libya, 2 THY tarifeli ve 1 özel tahliye uçağı ile 821 vatandaşımızın Türkiye’ye getirildiği bildirildi. Başbakanlık Basın Merkezi’nden dün yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “THY tarifeli uçağı ile Büyükelçiliğimize tahliye sürecinde destek vermek amacıyla, 7 kişilik Dışişleri Bakanlığı personeli ve 10 kişilik Emniyet Genel Müdürlüğü personelinden oluşan ekip gönderilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı tarafından görevlendirilen bin 500 yolcu kapasiteli TCG İskenderun isimli gemi, 2 firkateyn ve 1 yakıt gemisi eşliğinde dün saat 12.15’de Mersin Limanı’ndan Bingazi Limanı’na hareket etmiştir. Gemi ile 6 bin kişilik kumanya gönderilmiştir. İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. Genel Müdürlüğüne ait 1’inci feribot saat 16.40’da, 2’nci feribot ise saat 18.00’de hareket etmiştir. Feribotlarla 6’şar kişilik 2 sağlık ekibi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden 8 personel ile Kızılay tarafından hazırlanan 2 bin 500 kişilik kumanya ve ihtiyaç malzemesi, 3 bin adet battaniye, bin 400 adet uyku tulumu gönderilmiştir.”

Firkateyn eşlik edecek

m Her biri 1200 yolcu, 225 araç taşıma kapasiteli İDO’ya ait Osman Gazi ve Orhan Gazi adlı 2 hızlı feribotun Libya’ya gönderilmesi kararlaştırıldı. Saatte 68 kilometre hız yapan İDO feribotları dün öğleden sonra İstanbul Yenikapı’dan hareket etti. Libya’ya 22 ile 30 saat arasında ulaşması öngörülen feribotlarda Türk Kızılayı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinden oluşan 30 kişilik ekip de yer aldı. Güvenlik için, Marmaris Aksaz Deniz Üssü’nden 1 firkateynin eşlik ettiği feribotların Bingazi ve Derne limanlarına gitmesi planlandı. Limanlara yanaşamaması durumunda vatandaşların küçük teknelerle feribotlara taşınması da plana dahil edildi. Feribot 6 bin kişilik kumanya taşıyor.

     


Yorumları Göster
Yorumları Gizle