GeriDünya Bin Ladin üzülecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bin Ladin üzülecek

Türkiye ile AB arasında müzakelerin başlatılmasına dair tarihi kararın verilmesi üzerine, başta Avrupa olmak üzere, tüm dünya liderlerinden açıklama ve kutlamalar geldi.

Portekiz Dışişleri Bakanı Diogo Freitas do Amaral: Kararın, tüm İslam dünyasında etkileri olacak. Bu, ABD’nin hoşuna gidecek, ama Usame bin Ladin’in hoşuna gitmeyecek.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis: Gelinen nokta, sadece Türkiye ve AB için değil, dünya için çok önemlidir. Konu Türkiye’nin Avrupa’nın bir parçası olması değildi. Bu soru, 56 yıl önce zaten olumlu yanıtlanmıştı. Türkiye bunu haketti. Müzakerelerin hızı, Avrupa’daki kamuoyu yoklamalarına değil, Türkiye’nin reformlarıo sürdürme hızına bağlı olmalı.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn: Son 30 saat hepimizin ‘hazmetme kapasitesi’ni test etti. AB’nin istikrarlı ve demokratik bir Türkiye’ye ihtiyacı var. Sonuç her açıdan tatmin edici.

AB Komisyonu Türkiye Masası Şefi Jean Christophe Filori: Önce Avusturya’yı tatmin etmeye, ardından Türkiye’nin olumlu yanıtını almaya çalıştık. Sonuçta bütün tarafların memnun olduğunu sanıyorum.

AB Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana: 1999 Helsinki Zirvesi’nde de benzer bir durumu yaşamıştık. Bu hem Avrupa, hem Türkiye, hem de tüm dünya için çok önemli bir gelişmedir. Kaybeden yok herkes kazandı.

Hürriyet’e konuşan ABD dışişleri yetkilisi: Bu, Türkiye’nin zaferi, kırk yıldır süren emeğin ürünüdür. Bundan sonrası da kolay olmayacak. ABD sorunların aşılması için elinden gelen çabayı gösterdi

Yorumları Göster
Yorumları Gizle