GeriDünya Bin Ladin Taliban korumasında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bin Ladin Taliban korumasında

ABD yönetiminin, Kenya ve Tanzanya'daki ABD büyükelçiliklerine düzenlenen saldırıların arkasında olmakla suçladığı Suudi milyarder Usame bin Ladin'in, Afganistan'da, iktidardaki Taliban'a bağlı güçler tarafından evinde göz altında tutulduğu öne sürüldü.

Merkezi Londra'da bulunan ve Arapça yayımlanan El-Kuds El-Arabi gazetesinin müdürü Abdül-Bari Atwan, BBC'ye verdiği demeçte, Bin Ladin ile telefon görüşmesi yaptığını ve kendisinin, Afganistan'ın güneyindeki Kandahar bölgesi yakınlarında, Taliban güçlerinin gözetimi altında olduğunu söylediğini kaydetti.

Atwan, ‘Bin Ladin’in basınla temas kurmasına kızan Taliban, Suudi milyarderi, ABD'nin muhtemel hava saldırılarından korumak ve basınla temasını engellemek için gözetim altında tutulmasına karar vermiş olabilir' dedi.

Taliban lideri Molla Muhammed Ömer de Bin Ladin'in, ABD'nin dünyanın dört bir yanındaki temsilciliklerine yönelik tehditlerde bulunmasını eleştirmiş ve Suudi milyarderin, Afganistan'da bulunduğu süre içinde, askeri ve siyasi faaliyetlerine ara vermesi gerektiği konusunda uyarıldığını söylemişti.

El-Kuds El-Arabi gazetesi müdürü Atwan, Suudi milyarder Usame Bin Ladin'in, ‘ev sahiplerine’ sadık kalmadığını, ABD'yi ve Başkan Bill Clinton'ı tehdit etmeye devam ettiğini anlattı.

Atwan, Bin Ladin'in, kendisiyle yaptığı telefon görüşmesinde, sağlık durumunun iyi olduğunu, güven içinde bulunduğunu söylediğini, bununla birlikte, Clinton'ın eylemlerine cevap vereceğini belirttiğini bildirdi.

Atwan, ‘ABD tarafından suçlanan Suudi milyarderin, bu tehditlerini uygulamaya koyacağını sanıyorum. Bu sözlerinde ciddi olduğunu ve bu tehditlerin ciddiye alınması gerektiğini düşünüyorum’ diye konuştu.

Kabil yönetimi, ‘ülkenin onur konuğu’ olduğu gerekçesiyle Suudi milyarderi ABD yönetimine teslim etmeyi reddediyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle