Dünya Bill Gates’in yılda bir hafta aşk buluşması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bill Gates’in yılda bir hafta aşk buluşması

‘DÜNYANIN en zengin adamı’ Bill Gates, bildiğimiz milyarder tipine hiç uymuyor. Serveti 100 milyar doları yani 56 katrilyon lirayı aşan, yaşı henüz 45 bile olmayan Gates'in Burger King'den aldığı bir hamburgeri Paris'in en şık lokantalarına bile değişmediğini, uçakta first class'ta değil normal yolcularla birlikte uçtuğunu biliyor muydunuz?

İşte ‘parası dünya züğürtlerinin dilini yoran’ dünyanın en zengin adamı, Microsoft'un patronu Bill Gates'in günlük hayatından ilginç notlar:

AİLESİNE ÇOK DÜŞKÜN

Gates sosyeteyi, jetset hayatı, tanımadığı ve hoşlanmadığı insanlarla bir arada olmayı sevmiyor. İşleri dolayısıyla çok seyahat ediyor ama ne kendine uçak alıyor ne de first class uçuyor. Tarifeli uçaklarda yolcuların arasına oturmayı tercih ediyor. Gates tatillerini eşi Milenda ve iki çocuğuyla, gözlerden uzak geçirmeyi tercih ediyor. Gates, Ege sularında Mavi Yolculuk yapmayı da seviyor. Bol bol ekonomi ve bilim kitapları okuyor.

ESKİ SEVGİLİYLE 1 HAFTA

Bill Gates eşi Melinda'ya çok bağlı. Ama, Melinda, Bill'in her ilkbaharda eski sevgilisi Ann Winblad ile bir hafta başbaşa geçirmesine izin veriyor. Eski sevgililer, Kuzey Carolina'da buluşuyorlar ve uzun plaj yürüyüşlerinde eski anılarını tazelenmesinin yanı sıra, bilgisayar, yazılım programları ve piyasalar konuşuluyor. Bill Gates'in eski aşkı Ann Winblad da bilgisayar uzmanı bir işkadını.

31 TRİLYONLUK MALİKANE

Gates'lerin halen yaşadığı muhteşem evde ısıtma, aydınlatma, müzik herşey bir bilgisayar tarafından denetleniyor. Misafirler, güvenlik nedeniyle bilgisayarlar tarafından izlenebilsin diye, yakalarında özel bir verici iğneyle dolaşmak zorunda. Gates'in, Washington Eyaleti'nde bir başka evi, British Columbia açıklarında bir özel adası ve ABD'nin doğu kıyısındaki ünlü sayfiye beldesi Martha's Vineyard'da 90 dönümlük bir arazisi bulunuyor.

İLK ARABASI DURUYOR

Bill Gates'in satın aldığı ilk arabası hala duruyor : 1967 model bir Ford Mustang. Gates'in garajındaki diğer araçlar şöyle: 70 milyar liralık bir Mercedes, bir Porsche 911, bir Porsche 930 turbo, (dünyada sadece 200 adet üretilen ve değeri 340 milyarı bulan) bir Porsche 959, bir Ferrari 348, bir Carrera Cabriolet ve bir de lacivert Lexus. Gates günlük olarak Lexus'unu kullanıyor.

12.4 KATRİLYONLUK VAKIF

Gates, 31 milyon dolar ödeyerek Leonardo da Vinci'nin yazılarının yer aldığı kitabı (Codex) ve 30 milyon dolar ödeyerek de Winslow Homer'in bir el yazması kitabını satın aldı. Ancak koleksiyoncu Gates büyük bir hayırsever aynı zamanda. Bill ve Melinda Gates Vakfı'na bağışlanan para 22 milyar dolar yani 12.4 katrilyon. Gates, parasını azınlık gruplardan öğrencilere burs verilmesi, dünyada çocukların aşılanması ve bir AIDS aşısı bulunması için harcıyor.

Silikon vadisinin yıldızı

GATES’İN UNUTAMADIĞI KADIN

‘Bir kadınla bir erkeğin iyi iki arkadaş olabileceğini çağdaşlarım bile anlamakta zorlanıyor. Adım ‘Bob Winblad' olsaydı kimse Bill'le arkadaşlığıma bu kadar takmazdı.'

Bilgisayar aleminin kalbi Silikon Vadisi'nde Ann Winblad parlak bir iş kadını olarak bilinir. Üstdüzey sorumlu kadınların sayısının az olduğu bir sektörde 20 yılı aşkın deneyimiyle en iddialı isimlerden biri. Mesleğe programcı olarak başladı. 1976'da Open Systems adlı bir yazılım şirketi kurdu. Şirketini sattıktan sonra Microsoft, Apple ve I.B.M.'de danışman olarak çalıştı. Programcılık konusunda bir kitap yazdı ve 95 milyon dolar para yöneten yazılım sektörü yatırım şirketi Hummer Winblad Venture Partners'ı arkadaşlarıyla birlikte kurdu.

Basın onu Bill Gates'in eski aşkı olarak tanısa da Winblad Silikon Vadisi'ndeki yatırımlarda son sözü söyleyenlerden biridir. Küçük şirketlere büyüme vizesini verenlerdendir. Silikon Vadisi'nin gelecekteki yıldızları olan öğrencilerle haftada en az 2-4 kez sohbet etmeye de zaman ayırır.

Winblad Minnesota'nın küçük bir kasabasında, Farmington'da, dünyaya geldi. Çok iyi okudu ama üniversiteye gidene kadar bilgisayar kullanmadı. Bilgisayarların yaygınlaştığı yıllarda bu konuyla ilgilendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle