GeriDünya Bilimadamını 007 mi öldürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilimadamını 007 mi öldürdü

Bilimadamını 007 mi öldürdü
refid:7524527 ilişkili resim dosyası

İngiliz Parlamentosunun Liberal Demokrat milletvekili Norman Baker, hükümetin Irak'taki savaşı haklı çıkarmak için Irak dosyasını abarttığını söyleyen bilim adamı Dr. David Kelly'nin intihar etmeyip, cinayete kurban gittiğini söyledi.

Savunma Bakanlığı bilim adamlarından Dr. Kelly'nin ölümüyle ilgili 1 yıldır soruşturma yapan Baker, Kelly'nin, daha iddialı açıklamalar yapmasını engellemek isteyen Saddam karşıtı Iraklılar tarafından öldürülmüş olabileceğini belirtti. Baker, bilim adamının ölümüyle ilgili gerçeği İngiliz istihbarat birimi MI5 ve güvenlik birimlerinin de bildiğini, ancak ölümle ilgili gerçeklerin bu birimler tarafından da ört-bas edildiğini öne sürdü.

Konuyla ilgili olarak yazdığı kitap önümüzdeki hafta piyasaya çıkacak olan Baker, yargıç Hutton tarafından yürütülen ve Kelly'nin yüksek dozda ilaç aldığı, bileklerini mutfak bıçağıyla kestiği sonucuna varılan soruşturmanın da gerçekleri yansıtmadığını kaydetti.

İngiliz istihbarat servisleri ve polisinin Kelly'nin öldürüleceğini haber aldığını, ancak onu korumakta geciktiğini savunan Baker, ölümün ardından diplomatik ve politik bir krizin önlenmesi için cinayetin ört-bas edilip, olaya intihar süsü verildiğini iddia etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle