Dünya Bilim insanlarından nükleer kıyamet uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilim insanlarından nükleer kıyamet uyarısı

Bilim insanlarından nükleer kıyamet uyarısı

Uluslararası nükleer bilim insanları, Kıyamet Saati'ni iki dakika ileri aldı. 1947 yılından bu yana dünyanın karşı karşıya kaldığı tehlikelere dikkat çekmek amacıyla ayarlanan sembolik kıyamet saati, 12’ye 3 kalaya getirildi. Kıyamet Saati en son 1984 yılında soğuk savaşın en üst seyiyeye ulaştığı dönemde, 11.57’ye ayarlanmıştı. Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre, dünya genelinde nobel ödüllü 17 nükleer bilimcinin "Bulletin of the Atomic Scientists" dergisine yaptığı uyarı, önlem alınmazsa dünyanın sonunun iyi olmadığı yönünde.

TEMEL SORUN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Nükleer kıyamet saatinin bu denli endişe verici olmasında, nükleer savaş tehlikesinden ziyade, iklim değişikliğinin önemli rol oynadığı belirtildi. Bilim insanları "Bulletin of the Atomic Scientists" dergisine yaptıkları açıklamada,"Nükleer kıyamet saati 12’ye 3 var, çünkü sorumlu politikacılar insanların sağlıklarını ve yaşamlarını korumak için sorumluluklarını yerine getirmediler" ifadelerini kullanıyor.

2014 EN SICAK YIL OLDU

Bilim insanlarının nükleer kıyamet uyarısında, sıcaklık ölçümlerinin kayıt altına alınmaya başlamasından bu yana, en sıcak on yılın dokuzunun 2000 yılından bu tarafa yaşanması ve 2014 yılının ise en sıcak yıl olmasının önemli rol oynadığı belirtiliyor. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'ne (IPCC) göre, önlem alınmazsa, yüzyılın sonunda dünya genelinde sıcaklık üç ila sekiz derece arasında artacak.

NÜKLEER KIYAMET SAATİ

Dünyanın karşı karşıya kaldığı tehlikelere dikkat çekmek amacıyla sembolik olarak ayarlanan "Kıyamet saati" 1947 yılından bu tarafa ayarlanıyor. ABD ve Rusya’nın 1953 yılında hidrojen bombası denedikleri yıl, 12’ye 2 kala ile tehlikenin en yüksek olduğu, iki ülkenin Nükleer Silahların Azaltılması Anlaşması’nı (START) imzaladığı 1991 yılı ise, 12’ye 17 kala ile en rahat yıl olarak kayıtlara geçti. "Nükleer Kıyamet Saati" bugüne kadar 18 kez ayarlandı ve 2007 yılından bu tarafa iklim değişiklikleri de değerlendirmelerde göz önünde bulunduruluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle