GeriDünya Biden: Afganistan'a takviye Irak'ın zararına değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biden: Afganistan'a takviye Irak'ın zararına değil

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başkan Barack Obama'nın Afganistan'a takviye asker gönderme kararının Irak'ın zararına olmayacağı garantisi verdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama tarafından Irak dosyasıyla görevlendirilen Biden'ın, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye telefon ettiği ve Afganistan'ı güçlendirmek amacıyla ABD tarafından alınan önlemlerin ABD ile Irak arasındaki ikili ilişkilerin aleyhine olacak biçimde yapılmayacağı garantisini verdiği belirtildi.

Göreve geldiği Ocak 2009'dan beri Obama'nın, Afganistan'daki Amerikan askeri varlığını dikkate değer ölçüde güçlendirme yolunu seçtiği biliniyor. Bununla birlikte Irak'taki siyaset ve güvenlik durumu, hala hassasiyetini koruyor.

Beyaz Saray açıklamasında, Biden'ın El Maliki ile görüşmesinde genel seçimle ilgili çıkmaz konusuna da değindiği ve Irak Başbakanının çıkmazı aşmak için sarf ettiği çabaları memnuniyetle karşıladığını ifade ettiği de kaydedildi.

Obama, New York West Point Askeri Akademisinde bir süredir merakla beklenen yeni Afgan stratejisini açıkladığı konuşmasında, "Başkomutanınız olarak, Afganistan'a 30 bin takviye Amerikan askerinin gönderilmesinin hayati ulusal çıkarımıza olduğuna karar verdim" demişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle