GeriDünya Bibi'ye şike operasyonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bibi'ye şike operasyonu

Ürdün'de Mossad ajanlarının bir Hamas liderine düzenlediği fiyasko operasyonun İsrail Başbakan Netanyahu'yu hedefleyen CIA destekli bir planın parçası olduğu sanılıyor. Bir Mossad subayının Los Angeles Times gazetesine, operasyonun karar verildiği gizli görüşmedeki konuşmaları sızdırması ve faturayı Netanyahu'ya kesmesi, bu iddiaları güçlendirdi.

Ürdün'de iki Mossad ajanının bir Hamas liderine suikast girişiminde bulunurken suç üstü yakalanması ve ardından yaşanan gelişmelerin, Ortadoğu barışını tıkayan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yu düşürmek üzere CIA ve bizzat Mossad tarafından tezgahlandığı ileri sürüldü.

İç ve dış politikada köşeye sıkışan Netanyahu'nun istifası istenirken, adının açıklanmasını istemeyen bir Mossad subayı, Amerikan Los Angeles Times gazetesine, fiyasko operasyona ilk emrin verildiği Netanyahu ve Mossad şefi arasındaki gizli konuşmaları sızdırdı. Gazete konuşmaları dün yayınladı ve böylece Mossad fiyasko operasyonunun faturasını Netanyahu'ya kesmiş oldu.

Mossad oyunu

İstihbarat uzmanlarının iddialarına göre, ABD, Filistin ile barış görüşmelerinde ayak direyen ve Ortadoğu barışını tıkayan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yu cezalandırmaya karar verdi. CIA ile işbirliğine giden Mossad, güvenlik çemberini adeta alay edercesine delerek Kudüs'de üç intihar saldırısı gerçekleştiren militanların aşırı dinci Hamas üyesi olduğunu açıkladı. Tuzağa ilk adımı atan Başbakan Netanyahu da, hemen yurt dışında Hamas hedeflerine yönelik gizli operasyon emri verdi. Hedef olarak Hamas'ın Ürdün'deki Politbüro Başkanı Halit Meşal'i seçen Mossad, iki ajanını sahte Kanada pasaportlarıyla Amman'a gönderdi. Beceriksizlik örneği sergileyen ajanlar, güpegündüz ve kalabalık bir caddede suikast girişiminde bulundular ve ardından da suç üstü yakalandılar.

DİYET KAPANI

Operasyonun sonuçları ise, Başbakan Netanyahu'yu tam anlamıyla en azılı düşmanı Hamas'ın eline rehin düşürdü. Fiyasko operasyon şu sonuçlara yol açtı:

1- İsrail'in, en sıcak ilişkilerde bulunduğu Ürdün'le arası açıldı. İsrail Hamas'a ilk diyet olarak, ömür boyu hapis cezası verdiği örgütün dini lideri Şeyh Ahmet Yasin'i serbest bıraktı. Bu yeterli olmadı. İki ajanı elinde tutan Ürdün Kralı Hüseyin dün, ‘‘Hapisdeki Hamas militanlarını da serbest bırak, yoksa diplomatik ilişkimi keserim’’ tehdidinde bulundu.

2- Filistin Özerk Yönetimi ‘‘Hamas'ı çökertmesi’’ yönündeki baskılardan kurtuldu. Skandal, Filistinlilerin Hamas'a darbe vurmaya başladığı sırada ortaya çıktı ve Yaser Arafat operasyonları askıya aldı.

3- Netanyahu iç politikada köşeye sıkıştı. İsrail basını, muhalefeti ve hatta koalisyon ortakları bile Netanyahu'un istifasını açık bir dille istiyor. İsrail hükümetindeki bakanların da operasyondan haberdar olmadığı ortaya çıktı ve tüm fatura Netanyahu'ya kesildi.

4- İsrail'in uluslararası ilişkileri bozuldu. Ajanların sahte Kanada pasaportu kullanması Kanada'yı kızdırdı. Kanada hem İsrail'deki Büyükelçisini geri çekti hem de İsrail'i BM'de şikayet etti.

İşte gizli görüşme

İsrail gizli servisi Mossad'ın bir subayı, İsrail kabinesindeki bakanların dahi bilmediği, Netanyahu ile Mossad şefi General Danny Yatom, arasında 23 Eylül'de yapılan gizli görüşmenin kriptolarını basına sızdırdı. Los Angeles Times'ın haberine göre, görüşme şöyle gelişti:

Netanyahu, 24 İsrailli'nin öldüğü 3 intihar saldırısının Hamas tarafından yapıldığının belirlenmesi üzerine, ‘‘Ürdün'deki bir Hamas liderini ortadan kaldırın. Kim olursa olsun’’ dedi.

Buna şiddetle karşı çıkan Mossad şefi General Yatom, ‘‘Ürdün bölgedeki bir kaç müttefikimizden biri. Ürdünlülerle iyi işbirliği yapan Amman'daki Mossad bürosu zor durumda kalır’’ karşılığını verdi.

Netanyahu, ‘‘Yahudi yeni yılı ‘Roş Haşana' öncesinde güzel bir hediye olur. Yapın’’ diyerek son kararı verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle