Dünya Haberleri

DÜNYA

  Beyrut'ta Suriye Dışişleri Bakanı'na tepki

  BEYRUT (A.A)
  07.08.2006 - 08:47 | Son Güncelleme:

  Arap ülkeleri dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gelen Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye karşıtları tarafından hoş karşılanmadı.

  Dürzi lideri Velid Canbolat, dün Beyrut'a gelen Suriye Dışişleri Bakanı Muallim'i “boş vaat vermekle” eleştirdi.
  ANI ajansının haberine göre Canbolat, “Boş vaat vermek ve son Lübnanlının ölümüne kadar savaşmak istemek kolay” dedi. Suriye'nin Lübnan'da İsrail ile mücadele çağrılarını da eleştiren Canbolat, “Lübnan'da aslanı, Golan'da tavşanı oynuyorsunuz” diye konuştu.

  Bu arada dün akşam saatlerinde onlarca Lübnanlının Muallim'in kaldığı otel önünde toplandığı ve Muallim'i Lübnan'dan gitmeye çağıran sloganlar attığı bildirildi.

  Göstericilerin Lübnan bayrağı, eski Başbakan Refik Hariri'nin portresi ve Hariri'nin öldürülmesinin altında yatan “gerçeği” istediklerini gösteren pankartlar taşıdığı gözlendi. Velid Muallim, İsrail'in çıkarlarına hizmet ettiği gerekçesiyle Lübnan'ın reddettiği karar tasarısına yönelik eleştirileri nedeniyle tepki çekiyor.

  Muallim, Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, karar tasarısının savaşın devamını ve Lübnan'da iç savaş için tüm meşruiyeti sağladığını savunmuştu. Tasarının Lübnan açısından adaletsiz olduğunu ve iç savaşın sürmesine neden olabileceğini söyleyen Muallim, daha önceki açıklamasında da Güvenlik Konseyinde masada bulunan söz konusu Fransız-Amerikan tasarının tamamen İsrail lehine olduğunu belirtmişti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı