GeriDünya Beyrut'ta asker sokakları tuttu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyrut'ta asker sokakları tuttu

Beyrut'ta asker sokakları tuttu
refid:16794861 ilişkili resim dosyası

Lübnan’da Refik Hariri suikastının failleriyle ilgili gerginliğin yarattığı krizin önüne geçmek için bölge liderleri diplomatik çabalarını artırırken, hükümet de başkent Beyrut sokaklarına asker konuşlandırmaya başladı.

AFP haber ajansına konuşan Bir güvenlik yetkilisi, Lübnan hükümetinin Beyrut’un batısında bulunan birçok mahalleye askeri birlikler yerleştirdiğini bildirdi. Bu güvenlik önlemleri Beyrut halkını paniğe sürüklerken, birçok anne-baba bugün çocuklarını okula göndermedi.

 

Adının açıklanmaması şartıyla ajansa konuşan yetkili, “Askerlerin sokaklarda konuşlandırılması Hariri suikastı iddianamesinin mahkemeye sunulmasıyla bağlantılı olarak harekete geçildiğinin işareti olabilir” dedi.

 

Lübnanlı yetkili, askerlerin özellikle “Şii gruplar Hizbullah ve Emel’in etkili olduğu mahallelere” konuşlandırıldığını ancak bir saat kadar önce dağıldığını söyledi.

 

Lübnan ordusundan bir sözcü ise AFP’ye “Vatandaşlara güven sağlamak için önlem aldık” açıklamasını yaptı.

 

Öte yandan bugün Lübnan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Beyrut temasları çerçevesinde Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman tarafından kabul edildi.

 

Davutoğlu, Lübnan'daki siyasi krizin çözümü için gittiği Beyrut’ta, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamid bin Casim bin Cabir El Tani eşliğinde Cumhurbaşkanı Süleyman ile bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından basına açıklama yapılmadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle