GeriDünya Beyazperdede intikam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyazperdede intikam

Beyazperdede intikam
refid:3957175 ilişkili resim dosyası

“Kurtlar Vadisi-Irak” filmi, Alman basınında geniş şekilde yankı buldu. Welt am Sonntag gazetesi, “Sinema Perdesinde İntikam” başlığıyla verdiği haberde, filmin çok sayıda eleştirmen tarafından Hıristiyanlara ve Yahudilere karşı bir propaganda olarak görüldüğünü, bazı Türk politikacılar ve gençleri tarafından ise büyük bir kahramanlık filmi olarak değerlendirildiğini yazdı.

Haberde, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un filmi öven sözlerine yer verilirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın filmin yönetmenini tebrik ettiği kaydedildi. 

Filmin yönetmeni Serdar Akar'ın “Neden Amerika karşıtı bir film çevirmeyeyim. Amerikan savaş filmlerinde de Asyalılara karşı ırkçılık yapılıyor” şeklinde konuştuğu belirtilen haberde, filmi seyreden Ebru adlı bir Türk kızının, “En nihayet gerçekleri gösteren bir film. Her kültürde başkalarından nefret eden insanlar var” şeklinde yorum yaptığı ifade edildi. 

Habere göre, Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanı Kenan Kolat ile yazar Feridun Zaimoğlu, Almanya'da kendilerini dışlanmış hisseden Türk gençlerinin duygularını anlayabildiklerini ve bir “devin” de tökezleyebileceğini görmekten mutluluk duyduklarını söylediler.

Der Spiegel dergisi de, söz konusu filmi Avrupa'da gösterime sokan Maxximum Film şirketinin yöneticisi Anıl Şahin'in, “En nihayet Irak'ta Amerika'nın savaşının iğrenç yüzünü gösteren bir film var” şeklinde konuştuğunu yazdı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi ise “Kurtlar Vadisi- Irak”ta film yöntemleri kullanılarak nefrete çağrı yapıldığını savunurken, haftalık Die Zeit gazetesi, “Sinemaskop boyutlarda kültürler savaşı” yorumunu yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle