GeriDünya Beyaz Saray'dan o iddiaya açıklama geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz Saray'dan o iddiaya açıklama geldi

Beyaz Saray'dan o iddiaya açıklama geldi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey'den, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki soruşturmayı sona erdirmesini istediği iddia edildi; Beyaz Saray ise söz konusu iddiayı yalanladı.

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan haberde, FBI'ın eski Direktörü Comey'ye ait olduğu belirtilen bir bilgi notunda, Trump'ın Flynn hakkındaki soruşturmanın bitirilmesini istediği iddia edildi.

Şu aşamada "gizli" olduğu için söz konusu bilgi notunun doğrudan görülmediği belirtilen haberde, nota ilişkin bilginin Comey'ye yakın bir isimden alındığı kaydedildi. Comey'ye ait olduğu iddia edilen nota göre, Trump şubat ayındaki bir görüşmelerinde Comey'ye, Flynn soruşturması için "Umarım bunun sona erdirirsin." dedi.

Aynı bilgi notunda Trump'ın Comey'ye, "Flynn'in iyi bir adam olduğunu ve yanlış bir şey yapmadığını" söylediği de yer aldı. Notun devamında ise Comey'nin Trump'a, (Flynn için) fazla yorum yapmadan sadece "Evet o iyi bir adam" diye karşılık verdiği bilgisi paylaşıldı.

Henüz söz konusu haberle ilgili Comey'den veya FBI'dan bir açıklama yapılmadı.

BEYAZ SARAY'DAN YALANLAMA

Haberin Amerikan medyasında yayılması üzerine konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapılan Beyaz Saray'dan, New York Times'ın iddiası net bir dille yalanlandı.
Açıklamada, "Başkan (Trump), General Flynn'in düzgün bir kişi olduğuna ilişkin düşüncelerini birçok kez dile getirdi; ancak Bay Comey'den veya bir başkasından, General Flynn soruşturması da dahil herhangi bir soruşturmayı sona erdirmesini asla istemedi. Başkan tüm kanun uygulayıcı kurumlara ve soruşturmalara saygılıdır. Bu (söz konusu haber), Başkan ile Bay Comey arasındaki görüşmenin doğru ve sağlıklı bir şekilde aktarımı değildir." ifadelerine yer verildi.

Aynı açıklamada şu anda geçici olarak FBI Direktörlüğü görevini yürüten Andrew McCabe'in geçen hafta ABD Kongresindeki ifadesinde Beyaz Saray'ın soruşturmaya müdahale etmediğini dile getirdiği bilgisi de paylaşıldı.

Trump, eski FBI Direktörü Comey'nin görevine 10 Mayıs tarihinde son vermiş, Rusya'nın Amerikan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten FBI'ın 1 numarasının değişmesi, ABD kamuoyundaki Rusya tartışmalarını alevlendirmişti. Rusya soruşturması kapsamında FBI, Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn hakkında da bir soruşturma yürütüyordu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle