GeriDünya Beyaz Saray'dan "Erdoğan-Obama görüşmesi gerçekleşecek mi" sorusunu yanıt
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz Saray'dan "Erdoğan-Obama görüşmesi gerçekleşecek mi" sorusunu yanıt

Beyaz Saray'dan "Erdoğan-Obama görüşmesi gerçekleşecek mi" sorusunu yanıt

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün çıkacağı ABD ziyaretinde Başkan Barack Obama ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya kaçamak yanıt verdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Başkan Obama’nın, son 6 ay içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birçok kez görüşme imkânı elde ettiğini belirten Earnest, iki liderin, Antalya’da G20 Zirvesi, Paris’te ise İklim Zirvesi esnasında yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdiğini anımsattı.

Earnest, Obama ve Erdoğan’ın aynı zamanda birkaç kez de telefonda konuşmalarının haricinde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da haftalar önce Erdoğan’la Türkiye’de bizzat görüştüğünü anlattı.

Türkiye’nin terör örgütü IŞİD ile mücadele kapsamında son dönemde güney sınırının güvenliğini sağlama noktasında önemli ilerlemeler kaydettiğini de dile getiren Earnest, “Dolayısıyla bu tür görüşmeler için nedenler var. Türklerle yapacağımız önemli birçok iş var ve diplomasi yoluyla bu konularda muazzam ilerleme kaydettik. Bu diplomasinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak için yapacağı ABD ziyaretinde de süreceğini umuyorum” dedi.

Fransız haber ajansı AFP ise Obama'nın Nükleer Zirve için ABD'ye gidecek Erdoğan ile görüşmesinin beklenmediğini yazdı. Haberde, IŞİD'e karşı en sert mücadelenin verildiği dönemde Erdoğan-Obama görüşmesinin gerçekleşmemesinin dikkat çektiği belirtildi. 

CASTRO'NUN ELEŞTİRİLERİNE BAKIN NE YANIT VERDİ

Earnest'a Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun, ABD Başkanı Obama’nın ziyaretini eleştiren sözleri de soruldu. Fidel Castro’nun resmi Grandma gazetesinde Obama’nın uzlaşıyla ilgili beyanatlarını tenkit eden bir makale kaleme aldığının belirtilmesi üzerine Earnest, “Eski Devlet Başkanı, Başkan Obama’nın ziyaretine ilişkin zorla yanıt verme zorunluluğu hissetmiş. Bunun, Başkan Obama’nın Küba’ya ziyaretinin kayda değer bir etkisinin göstergesi olduğunu düşünüyorum” yanıtını verdi.

İSTİHBARAT PAYLAŞIMI GELİŞTİRİLMELİ

Beyaz Saray Sözcüsü, Brüksel'i kana bulayan terör saldırılarına ilişkin sorulara da yanıt verdi. Brüksel’deki benzer olayların önüne geçmek için Avrupalı yetkililer arasındaki istihbarat paylaşımının önemli olduğunun altını çizen Earnest, ABD Başkanı Barack Obama’nın da geçen yıl Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan terör saldırısının ardından Avrupalı güvenlik kurumları arasındaki bilgi paylaşımının artırılması gerektiğini vurguladığını hatırlattı.

Earnest, Obama’nın, Avrupalıların kendi aralarındakinin yanında ABD ile olan istihbarat paylaşımını da güçlendirmesi gerektiğini vurguladığını anlatarak, geçen sürede belirli bir ilerlemenin kaydedildiğini ifade etti. Earnest, “Ancak şüphesiz daha fazlası yapılabilir ve yapılmalı. Bu gördüğümüz saldırılar, temel istihbarat paylaşımının ve ulusal güvenlik prosedürlerinin son derece ehemmiyetli olduğunu hatırlatmalı” diye konuştu. 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle