Dünya Haberleri

DÜNYA

  Beyaz Saray'dan ABD Genelkurmay Başkanı'nın 'IŞİD' çıkışına yanıt

  hurriyet.com.tr
  17.09.2014 - 10:10 | Son Güncelleme:

  ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde düzenlenen oturumda, IŞİD'e karşı mücadelede, hava saldırılarının başarısız olması durumunda Başkan Barack Obama’ya Irak’a kara birliklerinin konuşlandırılmasını önerebileceğini söyledi. Dempsey'nin 'IŞİD' çıkışını yaptığı oturumda kullanılan 'Türkiye'li harita dikkat çekerken; Beyaz Saray, Genelkurmay Başkanı'nın sözlerine açıklık getirdi.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, ABD Başkanlık uçağı Air Force One'da gazetecilere brifing veren Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest'a, ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey'nin, "Eğer IŞİD terör örgütüyle mücadelede strateji başarısız olursa, Başkan'a ABD kara kuvvetlerinin kullanılmasını içeren tavsiyede bulunabilirim" şeklindeki sözleri soruldu.

  OBAMA'YA 'KARADAN GİRELİM' TAVSİYESİ

  Beyaz Saraydan ABD Genelkurmay Başkanının IŞİD çıkışına yanıt
  Cumhuriyetçi Senatör Jim Inhofe'nin de katkılarıyla Amerikan "The Economist" dergisi ve Washington merkezli düşünce kuruluşu "Institute For the Study of War" (Savaş Araştırmaları Enstitüsü) tarafından hazırlanan harita IŞİD'in 2016 yılındaki hedeflerini öngörüyor. Haritada, cihatçıların, İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'ya ulaştığı belirtildi.

  'BAŞKAN'IN POLİTİKASI DEĞİŞMEDİ'
  Dempsey'nin, kara askerlerinin kullanımı konusunda gelecekte Başkan Obama'ya taktiksel tavsiyede bulunabileceği bir durumun ortaya çıkması ihtimaline dayanan varsayımsal bir senaryoya atıf yaptığını kaydeden Earnest, "Başkan'ın askeri danışmanlarının sorumluluğu, geniş yelpazede acil durum planları konusunda planlama ve değerlendirmeler yapmaktır. Genelkurmay Başkanı'nın sorumululuğu da net bir politika belirlemektir ve Başkan da bu politikanın ne olduğu konusunda net oldu. Farklı vesilelerle de tekrarladığı gibi, Başkan (Obama), Irak ve Suriye'de muharip rol üstlenmek üzere Amerikan kara birliklerinin konuşlandırılmasının ulusal güvenliğin çıkarına olduğuna inanmıyor. Bu politika değişmedi" diye konuştu.

  Earnest, Obama'nın Irak'ta rehberlik ve yardım, ortak operasyon merkezlerine personel yerleştirilmesi, Bağdat'taki ABD büyükelçiliği ve Erbil'deki konsolosluğun korunması gibi amaçlarla, sınırlı sayıda Amerikan askerini konuşlandırdığına, bunun yanında hava muharip operasyonlarına katılan askerlerin bulunduğuna dikkati çekerek, "Ancak Başkan'ın çok spesifik ve net olduğu nokta, Irak ve Suriye'de muharip rolde kara askeri konuşlandırmayacağı yönünde" dedi.

  Beyaz Saraydan ABD Genelkurmay Başkanının IŞİD çıkışına yanıt

  GENELKURMAY BAŞKANI NE DEMİŞTİ?
  ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde düzenlenen IŞİD stratejisi konulu oturumda, terör örgütü IŞİD ile mücadelede genişletilmiş hava saldırısı stratejisinin başarısızlığa uğraması halinde ABD'nin Irak'ta kara birliklerini konuşlandırmasını Başkan Obama'ya önerebileceğini söylemişti.

  Beyaz Saraydan ABD Genelkurmay Başkanının IŞİD çıkışına yanıt CODE PINK YİNE GÖREV BAŞINDA: SAVAŞ İSTEMİYORUZ

  Etiketler: Martin Dempsey
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı