GeriDünya Beyaz Saray tutuştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz Saray tutuştu

SÖZDE ‘Ermeni soykırımı’ karar tasarısı konusunda Ankara'dan yapılan sert açıklamalar, Washington'da paniğe yol açarken, Beyaz Saray Yönetimi olayın ciddiyetini anladı.

Henüz ABD'nin çıkarına karşı bir davranış olmadığı için, şu aşamada müdahale edemeyen Başkan Bill Clinton, gelişmelerden ötürü ‘üzgün’ olduğunu belirtirken, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde önümüzdeki Perşembe günü ele alınacak olan 398 sayılı karar tasarısının engellenmesi için, ABD Savunma Bakanı William Cohen ve NATO Başkomutanı General Joseph Rallston da devreye girdi. Ancak, yine alınan bilgilere göre, Türkiye'nin ‘çalışkan’ Washington Büyükelçisi Baki İlkin'in mesaisinin büyük bölümünü konuya vermesine rağmen, Alt Komite'den kolayca geçen tasarı, Perşembe günü, çok büyük olasılıkla Uluslararası İlişkiler Komitesi'nden de oy çokluğuyla geçecek.

ABD FİRMASINA BOYKOT

ABD kaynakları, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Sandy Berger'in ardından, Savunma Bakanı Cohen ve NATO Başkomutanı General Rallston'ın da sözde soykırım tasarısının geçmemesi için ve Ankara'yı rahatlatmak amacıyla devreye girdiklerini vurguladılar.

Bu arada, 4.5 milyar dolarlık (yaklaşık 3 katrilyon) helikopter ihalesinde öncelik verilen King Cobra AH-1Z helikopterlerinin bilgisayar aksamını yapması planlanan Litton firması, Ankara tarafından proje dışı bırakıldı. Ankara'nın bu kararı, Washington'da Türkiye'nin Alt Komite'den geçen Ermeni tasarısına ilk somut tepkisi olarak değerlendirildi. Konu Uluslararası İlişkiler Komitesi'nin gündemine geldiğinde, Türkiye'ye yakın olmasıyla bilinen üye Dan Burton'ın karar tasarısında değişiklikler yapılmasını öngören bir öneriyi gündeme getireceği de öğrenildi. Burton, Türkler'in Ermeniler tarafından katledildiğinin karar tasarısında yer alması için çaba harcayacak.

Telefonla oy istedi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Dennis Hastert, sözde ‘Ermeni soykırımı’ tasarısına, Temsilciler Meclisi alt komitesindeki Cumhuriyetçi Partili üyeleri bizzat telefonla arayarak ‘evet’ oyu istedi. Cumhuriyetçi Hastert, oylamadan önceki gece, tasarı karşıtı oy vermeye hazırlanan Cumhuriyetçi Partili üyeleri tek tek arayarak, ‘Bu parti kararıdır' dedi. Bazı üyelere, ilerde Temsilciler Meclisi komitelerinde başkan olabilmenin tek yolunun, Ermeni tasarısını kabul etmelerinden geçtiği de Hastert tarafından anlatıldı. Cumhuriyetçi Parti için asıl önem taşıyan konu, sözde soykırımın tanınması değil, Temsilciler Meclisi seçimlerinde, şu anda olduğu gibi, Demokrat milletvekillerine karşı Cumhuriyetçi çoğunluğu korumak.

Gözlemciler, seçilmek için Ermeni oylarının önemli olduğunu düşünen Rogan ve Schiff'in, Türkiye'yi kötüleme yarışına girdiklerini, Türkiye'nin, iç politika hesaplarının kurbanı olduğunu belirtiyorlar.

ERMENİSTAN’IN YERİNİ BİLMEZ

Adı fazla bilinmeyan Dennis Hastert, 1998 ara seçimleri ve Başkan Bill Clinton'ın, Monica Lewinsky seks skandalı nedeniyle, Cumhuriyetçi Parti'nin iki liderinin Temsilciler Meclisi Başkanlığı görevinden ayrılmasının getirdiği olağandışı koşullarda göreve geldi. Ara seçimlerdeki koltuk kaybı, Newt Gingrich'i istifaya iterken, evlilik dışı bir ilişkisinin ortaya çıkması, şimdi Türkiye'nin lobiciliğini yapan Bob Livingston'ı istifaya zorladı. Bir kaynak, ‘Hastert, Ermenistan’ın nerede olduğunu bile bilmez. Onun için önemli olan Meclis'teki parti çoğunluğunun korunması. Çoğunluk korunamazsa, Hastert'in siyasi kariyeri biter' diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle