Dünya Haberleri

DÜNYA

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest: Ahmaklık olur

  AA
  05.08.2015 - 00:14 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, 2016 Başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi bir adayın kazanması halinde, P5+1 ülkeleri ile İran arasında varılan anlaşmayı yırtıp atmasının "ahmaklık olacağını" söyledi.

  İran ile P5+1 ülkeleri arasında İran'ın nükleer programı üzerine imzalanan anlaşma, 2016 Başkanlık seçimleri için yarışan Cumhuriyetçi Başkan adaylarının eleştirilerine hedef oldu. Bazı başkan adayları, seçilmeleri durumunda anlaşmanın yok hükmünde olacağını vurguluyor.

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde tepkileri değerlendirdi. Cumhuriyetçi adayların, başkan olmaları halinde bu anlaşmayı bozacaklarına ilişkin bir soru üzerine Earnest, şunları söyledi:

  "Eminim bu konunun hukuki tarafına cevap verecek birisi vardır. Fakat ben şunu açıklayabilirim ki, gelecek başkanın bunu yapması ahmaklık olur, çünkü esas olarak bu uygulamalı bir antlaşma olacaktı. Bu ahmaklıktır çünkü, bu gerçekleri konuştuk, bizim uyguladığımız yaptırımlar çok başarılıydı ve bu şekilde İran'ı pazarlık masasına oturttuk."

  Obama yönetimi, nükleer anlaşmanın detaylarını kamuoyunun bilgisine sundu

  Öte yandan Obama yönetimi, İran ile P5+1 ülkelerinin Avusturya'nın başkenti Viyana'da 14 Temmuz'da vardıkları nükleer anlaşmanın detaylarını kamuoyuna açıkladı.

  Oluşturulan medium.com adlı internet sitesinde Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na (JCPOA) dair detaylar yer alıyor. Teknik konulardan hangi yaptırımların ne zaman kaldırılacağına varıncaya kadar birçok ayrıntının yer aldığı sayfada anlaşmanın nasıl yürürlüğe konulacağı belirtiliyor.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, internet sitesine ilişkin, "Herhangi bir Amerikalı veya biri açıkçası kendilerince bu anlaşmayı okuyabilir. Mümkün olduğunca transparan ve açık olmamız gerektiğine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı