Dünya Beyaz Saray: Sınır ötesi operasyondan konuşmak farazi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz Saray: Sınır ötesi operasyondan konuşmak farazi

Beyaz Saray, sınır ötesi operasyon olasılığını, varsayım olduğu gerekçesiyle yorumlamaktan kaçındı. Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, sınır ötesi operasyon olasılığını "farazi konuşmak olur" diye yorumlamazken Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK eylemlerine karşı uzun bir süreden beri ABD’den destek aldığını söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, günlük olağan basın bilgilendirme toplantısında Türk hükümetinin “sınır ötesi” talimatına ilişkin sorularını yanıtlarken “Kuzey Irak’taki terörist eylemlerin durdurulması için Türkiye’nin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda uzun bir süreden beri destek veriyoruz ve bu konuda Irak hükümetinin mutabakatı var” dedi.

Türkiye ile Irak arasında imzalanan anlaşmaya işaret eden bayan Perino, “Bu çabaları destekliyoruz. Ve bir (Irak’a) akın veya işgalden konuşmak farazi olur bu nedenle bu konuda bir yorum yapmayacağım” şeklinde konuştu.

ABD’nin olası bir operasyon konusunda kaygılı olup olmadığı sorulması üzerine de Perino, “Bu farazidir. Şu anda PKK’nın durdurulması ve Kuzey Irak’ta sadece Türkiye’yi değil, Iraklıları da tehdit eden şiddetin azaltılmasına odaklanmış bulunuyoruz. Ve Irak hükümeti, bu konuda Türkler ile el ele çalışmaya taahhüt etti” değerlendirmesini yaptı.

Perino, PKK’ya karşı ABD’nin Türkiye ile ne gibi bir işbirliğini yaptığı sorusuna da net bir yanıt vermekten kaçınarak “Bu konudaki sorular büyükelçilik veya askerlere yönelmeniz gerekir” demekle yetindi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle