GeriDünya Beyaz Saray lobicilerin yol geçen hanı olmuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz Saray lobicilerin yol geçen hanı olmuş

Beyaz Saray lobicilerin yol geçen hanı olmuş
refid:12828546 ilişkili resim dosyası

Seçim kampanyası döneminde lobilere ve özel çıkar gruplarına şiddetle çatan ve bu kesimlerden hiç bağış kabul etmeyen Barack Obama, ABD Başkanı olduktan sonra Beyaz Saray’ın kapılarını lobilerin temsilcilerine açtı.

Obama’nın dokuz aylık görevi boyunca Beyaz Saray’ı ziyaret edenlerin “kısmi” bir listesi serbest bırakıldı.
Ziyaretçiler listesinde, Oprah Winfrey, George Clooney, Denzel Washington gibi Hollywood ve televizyon dünyasının ünlü isimlerinin yanı sıra, çeşitli sektörlerin ve şirketlerin temsilcileri de dikkatleri çekiyor. Beyaz Saray, kapsamlı bir ziyaretçiler listesini de yayınlamayı planlıyor.
Obama lobicilerin Beyaz Saray üzerindeki etkisini kıracağına söz vermişti. Ancak,
 belgeler, özel çıkar gruplarının temsilcilerinin hem Başkan Barack Obama hem de  yakın danışmanları ile biraraya geldiğini açıkça gösteriyor.

Bill Gates’ten Oprah’ya kadar

* Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 25 Mart günü Obama ile Oval Ofis’te biraraya geldi. Devlet okullarına para yardımı yapan Gates Vakfı, öğrenci performanslarıyla ilgili değişiklik istiyor.
* Amerika Bankacılar Birliği’nin Başkanı Ed Yingling, Obama ile en az dört kez buluştu. Bu görüşmelerden birinde bankaların CEO’ları da vardı ve kredi kartları ve konut konuları ele alındı.  
* Sendika lideri Andrew Stern, Beyaz Saray’a çok sık giden isimlerden biri. Obama’nın sağlam bir siyasi destekçisi olan SEIU Başkanı Andrew Stern, Beyaz Saray’a tam 22 kez girdi ve Obama ile yedi kere buluştu. biraraya geldi. 
* Lobici Steve Elmendorf, Beyaz Saray’a en az dört kez gitti. Elmendorf, Ford Motor Co, United Health Group ve Verizon gibi dev şirketleri temsil ediyor.  
* Ünlü talk-şovcu Oprah Winfrey First Lady Michelle Obama ile söyleşi için Beyaz Saray’a girdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle