GeriDünya Beyaz Saray: Endişemiz Rusya ve Suriye rejimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz Saray: Endişemiz Rusya ve Suriye rejimi

Beyaz Saray: Endişemiz Rusya ve Suriye rejimi

ABD yönetimi, Suriye’de cuma gece yarısı devreye girmesi planlanan “düşmanlıkların durması” anlaşması kapsamında 13 Şubat’tan beri YPG hedeflerine topçu atışı yapan Türkiye’nin de varılan mutabakat çerçevesinde taahhütlerine uymasını beklediklerini açıkladı.

Suriye’de nasıl gerçekleştirileceği halen tam net olmayan ve ortaklarıyla istişare eden ABD ile Rusya arasında varılan mutabakat sonucu şekillenen Suriye’deki düşmanlıkların durdurulması anlaşması kapsamında, Beyaz Saray Yönetimi, 13 Şubat’tan beri YPG hedeflerine topçu atışı yapan Türkiye’nin de bu konudaki taahhütlerine uymasını beklediklerini açıkladı.

Beyaz Saray günlük basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın cuma gece yarısı devreye girmesi hedeflenen ateşkesin YPG’yi içermemesi gerektiği yönündeki sözlerine yanıt veren Sözcü Josh Earnest, şöyle dedi:

“Bu, Türkiye Hükümeti’nin düşmanlıkların durdurulması bağlamındaki taahhütleriyle aynı değil. O yüzden bizim beklentimiz bir uzlaşmaya varıldığı. Uygulama konusunda bir çerçevemiz var. Yol boyunca karşımıza bazı tümsekler çıkmasını bekliyoruz. Kolay bir uygulama süreci olmayacak. Ama en önemlisi, bunu uygulama konusunda atacakları adımlar konusunda Ruslar ve Suriye hükümetinden şimdi kamuoyu önünde taahhütler duyuyoruz.”

ŞİDDETİ KIŞKIRTAN SİYASİ KAOS
Earnest, “Türkiye’de hükümeti temsil eden Erdoğan’ın açıklamalarının Türkiye’nin bu uzlaşmadan geri adım attığı izlenimi doğurduğu” yönündeki bir soruya ise şöyle yanıt verdi: 

“Bakın, Türkiye bir NATO müttefikidir. Ve Türkiye halkının kendi toprağında terörist bir saldırıya hedef olduğu bir zaman diliminde ABD’nin sağlam desteğine güvenebilecek bir müttefiktir. (Türkiye’nin) Ulusal güvenlik konusundaki kaygıları anlaşılabilir. Ama bize göre bu kaygıları gidermenin en iyi yolu, sınırlarının Suriye tarafında şiddeti kışkırtan uzun süreli siyasi kaosu ele almaktır. Bu bir problem. Ve ABD’nin bu diplomatik çabaya derinden angaje olmasının en önemli nedenlerinden biri de budur, özellikle Türkiye’deki NATO müttefikimize yönelik olmak üzere, bölgede yarattığı negatif etki.”

ODAKLANDIĞIMIZ RUSYA VE REJİM
Earnest, Türkiye’nin YPG’yi vurmaya devam etmesi halinde bunun negatif etkileri olup olmayacağı yönündeki bir soruya ise, “Bizim beklentimiz, düşmanlıkların durdurulmasına onay veren herkesin taahhütlerini yerine getirmesi. Ve bizim şu anda Suriye'deki endişemiz, doğrudan Ruslara ve Suriye rejimine odaklanmış durumda. Bazı önemli taahhütlerde bulundular ve bunları yerine getirmelerini bekleyeceğiz” diye cevap verdi.

Earnest, Türkiye’nin destek vermediği bir ateşkesin olup olamayacağı konusunda ise, “Bizim beklentimiz, düşmanlıkların durdurulması konusunda bir uzlaşmaya varma bağlamında taahhütlerde bulunanların bu taahhütlerine bağlı kalmaları. Ve bu beklentimiz herkes için” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle