GeriDünya Beyaz Saray’da köstebek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beyaz Saray’da köstebek

ABD Başkanı Yardımcısı Dick Cheney’nin Beyaz Saray’daki makamında görevli bir deniz piyadesinin ‘casus’ olduğu ortaya çıktı. Filipinler doğumlu Leandro Aragoncillo’nun, gizli istihbarat bilgilerini, Filipinler’de Devlet Başkanı Arroyo’ya karşı darbe yapmak isteyen muhaliflere sızdırdığı iddia ediliyor.

TARİHTE ‘ilk kez’ Beyaz Saray’da bir casusluk olayı yaşanıyor. Filipinler asıllı Leandro Aragoncillo’nun Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin ofisinden gizli istihbarat bilgileri aldığı, bunları da Filipinler’de Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo muhaliflerine verdiği ortaya çıkıyor.

Leandro Aragoncillo (46) ile Filipinli eski polis yetkili Michael Ray Aquino’nun (39) adının karıştığı skandal geçen Mart ayında uç vermeye başladı. Aragoncillo, turist vizesinin süresi için başı derde giren Aquino’ya yardım etmek isteyince dikkat çekti. Filipinli eski polisin adı eski Filipinler Devlet Başkanı Estrada ile tartışmaya giren bir halka ilişkiler görevlisinin kaçırılıp öldürülmesiyle ilgili olaya karışmıştı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Aragoncillo ise ABD göçmen bürosuna başvurmuş, FBI’da çalıştığını ve Aquino’nun arkadaşı olduğunu söylemişti. Bu kez FBI, kendi databankasında Aragoncillo ile ile araştırma yapmaya başladı. Ve Aragoncillo’nun yetkisi olmayan alanlara girerek Filipinlerle ilgili dosyaları indirdiği, sonra da e-posta, telefon ve mesajla Filipinli yetkililere aktardığını gördüler. 46 yaşındaki Aragoncillo’nun Al Gore ve Dick Cheney’nin Başkan Yardımcılığı yaptığı üç yıl boyunca söz konusu makamda çalıştığını belirlediler.

1999’da, Beyaz Saray’da çalışmaya başladığı kaydedilen Aragoncillo’nun, işe nasıl alındığı, ne kadar süre casusluk yaptığı ve bu faaliyetlerinin nasıl ortaya çıkarılamadığı araştırılıyor. Argoncillo’nun, Cheney’nin selefi Al Gore, eski Başkan Bill Clinton ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı görevini yürütürken Condoleezza Rice için çalıştığını söylediği de kaydedildi. Aragoncillo ve Filipinli polis, Eylül başında tutuklandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle