GeriDünya Beş fIrst lady ile İslam zirvesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beş fIrst lady ile İslam zirvesi

İKÖ'de first lady'ler de zirvede buluşacak. Ancak 57 Müslüman ülkeden sadece beşi, lider eşlerinin katılacağını açıkladı. Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Sezer'in eşi Semra Sezer temsil edecek. Arap liderlerin eşleri ise gelmiyor.

İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) Malezya'da 16-18 Ekim tarihlerinde yapacağı liderler zirvesi aynı zamanda first lady'ler zirvesine de sahne olacak. First lady'lerin, bu zirvede, dünyanın daha barışçı ve yaşanabilir olması yönünde fikir geliştirip değerlendirmelerde bulunmaları öngörülüyor.

Ancak, çoğu Arap, 57 Müslüman ülkeden yalnızca beşinin first lady'si bu davete olumlu yanıt verdi. Olumlu yanıt verenler arasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer de yer aldı.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed'in eşi Dr. Siti Hasmah'ın girişimiyle gerçekleştirilecek ‘‘Kadın: Barış ve Kalkınma’’ konulu toplantıya Semra Sezer'in dışında Gabon'dan Edith Luice Bongo, Gambiya'dan Zineb Yahya Jameh, Pakistan'dan Sehba Müşerref ve Sudan'dan Widad Babikir Ömer katılacaklar. Bu toplantıya, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın eşi Nane Annan'ın da katılması bekleniyor. Toplantılarda, bazı dışişleri bakanları eşlerinin yanı sıra, uzmanlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de bulunacak.

First Lady'ler toplantısına, Arap ülkelerinden hiçbir katılımın olmaması dikkat çekti. Müslüman ülkelerde kadının statüsüne ilişkin ciddi sıkıntıların yaşandığı bir dönemde düzenlenen bu toplantıya Arap ülkelerinden katılım olmaması, Malezya'yı da hayal kırıklığına uğrattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle