GeriDünya Bernie Sanders Alaska, Washington ve Hawaii'de Hilary Clinton'a fark etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bernie Sanders Alaska, Washington ve Hawaii'de Hilary Clinton'a fark etti

Bernie Sanders Alaska, Washington ve Hawaii'de Hilary Clinton'a fark etti

ABD'de devam eden başkanlık yarışında Demokratların Washington, Alaska ve Hawaii'de yapılan ön seçimlerinde Vermont Senatörü Bernie Sanders, rakibi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a ilk iki eyalette fark attı.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için ön seçim süreci tüm hızıyla devam ediyor. Cumartesi günü Demokratların Washington, Alaska ve Hawaii eyaletlerini kapsayan ön seçimlerinden karlı çıkan taraf Sanders oldu.  

ABD'nin kuzeybatısında yer alan Washington eyaletinde resmi olmayan sonuçlara göre Sanders, oyların yüzde 72,3'ünü alarak Clinton'a büyük fark attı. Bu eyaletteki 31 delegenin 23'ünü kazanan Sanders'a karşı yüzde 27,5 oy alan Clinton ise 8 delege elde etti.  

Bernie Sanders Alaska, Washington ve Hawaiide Hilary Clintona fark etti

Alaska'daki yarışta da resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 80,7 oy alan Sanders, yüzde 19,3 oy alan Clinton karşısında başarılı bir sonuç ortaya koydu. Bu sonuçlarla Alaska'dan Sanders 13, Clinton ise 3 delege çıkarmış oldu.

Hawaii'deki ön seçim sonuçlarının ilerleyen saatlerde belli olması bekleniyor. Hawaii'de iki Demokrat aday adayı 25 delegeyi paylaşacak.

Bernie Sanders Alaska, Washington ve Hawaiide Hilary Clintona fark etti


CLINTON HÂLÂ ÇOK ÖNDE


Söz konusu eyaletlerde beyazların ağırlıkta olması sebebiyle zaten kazanması beklenen Sanders'ın, Clinton'a karşı beklenenden daha büyük farklarla galip gelmesi Sanders taraftarlarına moral ve ümit verdi.

Ancak iki aday adayı arasındaki farka bakıldığında Clinton'ın delege sayısı bakımından hâlâ çok önde olduğu görülüyor.
Clinton'ın, 469'u süper delege olmak üzere toplam bin 703 delege ile yarışı önde götürdüğü başkanlık maratonunda Sanders ise şu ana kadar 29'u süper delege olmak üzere toplam 985 delege ile iddiasını sürdürmeye çalışıyor.  

Demokratlarda bir sonraki yarış, 5 Nisan'da Wisconsin eyaletindeki ön seçimlerle devam edecek.

Partilerin başkan adayları temmuz ayında yapılacak kurultaylarda netleşecek. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle