Dünya Haberleri

DÜNYA

  Berlusconi'ye tepki ‘Vatandaşlıktan çıkarılsın!’

  Hürriyet Haber
  27.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır'da tutuklu PKK'lı İtalyan Dino Frisullo için Bülent Akarcalı'ya ‘‘Serbest bırakmayın, İtalya bir komünistten kurtulur’’ diyen eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ye tepkiler büyüyor.

  Komünist ve Yeşiller tarafından ablukaya alınan medya kralı Türk gazetelerine yansıyan sözlerini geri almasına karşın İtalyan basını tarafından da yoğun eleştirelere hedef oldu. Yeni Komünist Partisi Başkanı Fausto Bertinotti ‘‘Berlusconi ya gazetelere ve bunu söyleyen Türk hükümeti yetkilisine tekzip gönderir, ya da istifa ederek siyaset sahnesinden çekilir. Daha da öteye giderek İtalyan vatandaşlığından çıkar’’ yorumunu yaptı.

  Berlusconi ise sözlerini Türk basınında yansıtan gazetecilere tekzip göndereceğini belirterek ‘‘Ben böyle bir yorumu nasıl yaparım’’ şeklinde konuştu. Daha sonra Yeni Komünist Partisi lideri Bertinotti'yi telefonla arayan Berlusconi ileri sürülen şekilde bir ifade kullanmadığını sözlü olarak aktardı.

  İtalyan basını ise Berlusconi'nin sözlerini ihanet olarak niteledi . İtalyan gazetelerine göre Berlusconi İngilizce'yi iyi kullanamadığı için anlamını bilmeden Frisullo hakkında ‘‘Keep him’’ (Alıkoyun) dedi ve spekülasyonlara yol açtı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı