GeriDünya Berlusconi yeni dokunulmazlık tasarısı hazırladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlusconi yeni dokunulmazlık tasarısı hazırladı

İtalya'da merkez sağ koalisyon, daha önce anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmiş olan dokunulmazlık konusunda yeni bir tasarı için kolları sıvadı.

Bir süre sonra parlamento gündemine taşınması beklenen yeni tasarıda, sadece cumhurbaşkanı ve başbakan için dokunulmazlık öngörülüyor.

Özgürlükçü Halk Partisi'nin senatodaki grup başkanı Maurizio Gasparri tarafından hazırlanan üç maddelik yeni tasarı, anayasa değişikliğine gerek kalmaksızın dokunulmazlığı mümkün kılmayı hedefliyor.

Hazırlanan yeni yasa tasarısına göre, cumhurbaşkanı ve başbakan görev süreleri boyunca yargılanamayacak. Bakanlar, milletvekilleri ve senatörlerin yargılanmaları ise parlamentonun onayıyla mümkün olacak.

Tasarı, haklarında dava açılan bakan, milletvekilleri ve senatörler hakkında ilgili mahkeme tarafından düzenlenecek fezlekenin parlamentoya gönderilmesini öngörüyor. Tasarıya göre 90 gün içerisinde fezlekeyi ele alması gereken parlamento, yargılanmaya onay verebileceği gibi yargılamayı davalının görev süresinin bitimine kadar dondurma hakkına da sahip olacak.

Yeni tasarı, daha önce Adalet Bakanı Angelino Alfano'nun hazırladığı tasarıdan farklı olarak dokunulmazlığı sadece cumhurbaşkanı ve başbakanla sınırlı tutuyor. Alfano'nun tasarısı, senato ve meclis başkanlarına da dokunulmazlık öngördüğü için anayasa mahkemesi engeline takılmıştı. Anayasa mahkemesi, Alfano'nun tasarısının anayasaya uymadığına, senato ve meclis başkanlarının dokunulmazlık zırhıyla korunması durumunda aynı haktan parlamenterlerin de yararlandırılması gerektiğine hükmetmişti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle