Dünya Haberleri

DÜNYA

  Berlusconi’ye inat İtalyan rehineyi öldürdüler

  Reha ERUS/ROMA
  16.04.2004 - 01:38 | Son Güncelleme:

  İtalya Başbakanı Berlusconi’nin Irak’ta dört İtalyan’ı kaçıran teröristlerin şantajına teslim olmayacaklarını söylemesinden birkaç saat sonra rehinelerden biri öldürüldü. Fabrizio Quattrocchi, un alerjisi olduğu için fırıncılıktan vazgeçmiş, düğün parası biriktirmek için Irak’ta güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlamıştı.

  ELİNDE üç İtalyan rehine daha bulunan ‘Yeşil Tugaylar’, Fabrizio Quattrocchi’nin İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin sözlerine misilleme olarak öldürüldüğünü açıkladı. Berlusconi ise ‘bir can katledilmiştir. Ancak İtalya, barış misyonunu ve değerlerini sonuna kadar sürdürecektir’ diyerek Irak’tan çekilmeyecekleri mesajını verdi. Ancak örgüt, İtalyan askerlerinin Irak’tan çekilmemesi halinde diğer rehinelerin de teker teker öldürüleceği tehditinde bulunuyor.

  2000 yılında ailesine ait fırındaki işinden un alerjisi yüzünden ayrılan Quattrocchi, Cenova’daki gece kulüplerinde koruma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştı. Düğün parası biriktirmek için Irak’ta görev yapan DTS LLC Security güvenlik sistemi şirketinden gelen iş önerisini kabul eden genç adam ayda 8 bin Euro kazanıyordu.

  İTALYANLAR BÖYLE ÖLÜR

  İtalya Dışişleri Bakanı Fabbrizio Frattini, İtalyan rehinenin ölüm anındaki tavrını şu sözlerle anlattı:

  ‘Quattrocchi’nin öldürülmeden önce neler dediğini açıklama konusunda, ailesinden, annesinden ve kızkardeşinden izin aldım. Quattrocchi, bence cesur bir şekilde, kahramanca öldü. Bu delikanlımız, infazcılar silahı kendisine doğrulttukları sırada, ‘Şimdi size bir İtalyanın nasıl öleceğini göstereceğim’ diye bağırarak, başındaki çuvalı çıkarmaya çalışmış. Sonra da öldürülmüş.’

  Okul çantasına arama

  Bağdat’taki ABD askerlerinin sayısı kenti kontrol altına almaya yetmiyor. Kentin her kesiminde sürekli operasyon yapan askerler, çocukların okul çantalarına kadar her yeri arıyor.

  Japonlar serbest

  IRAK’ta rehin alınan biri kadın üç Japon dün serbest bırakıldı. Müslüman Alimler Komitesi’nden Şeyh Abdül Selam Kubaissi, örgütün dün sabah rehineleri kendilerine teslim ettiğini ve sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. 18 yaşındaki çevre gönüllüsü Noriaki İmai, Iraklı sokak çocukları yararına çalışan 34 yaşındaki Bayan Nahoko Takato ve 32 yaşındaki foto muhabiri Soichiro Koriyama 8 Nisan’da ‘Mücahit Tugayları’ isimli bir örgüt tarafından kaçırılmıştı. Japonya’dan Irak’taki 550 askerini çekmesini isteyen örgüt, aksi halde 12 Nisan’dan itibaren rehinelerin öldürüleceği tehdidinde bulunmuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı