GeriDünya Berlusconi telefonla halka seslendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlusconi telefonla halka seslendi

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, 13 aralıktaki saldırının ardından istirahat etmekte olduğu Milano'daki evinden bugün de telefon aracılığıyla halka seslenerek, "Bozgunculuğa ve kötümserliğe hayır! Bozgunculuk ve kötümserlik fabrikaları, siyasette kin ve şiddet doğurmanın yanı sıra tüketim ve yatırımların gidişatını da olumsuz etkileyen bir atmosfer yaratmaya son vermelidir" dedi.

Berlusconi, saldırıda yüzüne aldığı darbenin izleri henüz tamamen kaybolmadığı için kameralardan uzak durmaya devam etse de, telefon aracığıyla gündemde kalmaya bugün de devam etti. Berlusconi, bu sabah Milano'daki evinden İtalyan devlet radyosu Radio1'de canlı yayımlanan "Radio Anch'io" programına katıldı.

Muhalif basında kendisinin mafyayla bağlantılı olduğu yolunda çıkan iddiaları reddeden Berlusconi, "Tam tersine, mafya karşısında hiç kimse bizim kadar kararlı tavır sergilemedi" dedi.

Berlusconi, "Mafya, patolojik bir sorun. Bu sorunu iktidarımız sırasında kökten kaldırmayı arzuluyoruz. Başbakana da yöneltilen suçlamalar sonrasında bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum: Cumhuriyet tarihinde biz hariç hiçbir hükümet, kriminal örgütlenmelere karşı böylesine kararlı ve etkin tavır sergilememiştir" diye konuştu.

İtalya Başbakanı Berlusconi, ekonomiye ilişkin bir soruyu ise "Ekonomi, 2010'da yeniden toparlanacaktır. Zira tüm göstergeler buna işaret ediyor. Önemli olan herkesin müspet bir yaklaşım, güven ve iyimserlik içinde hareket etmesidir. İyimserlik olmadan hiçbir yere varılamaz" diye yanıtladı.

Hükümetin hazırladığı son bütçenin mükemmel olduğunu da savunan Berlusconi, "Biz 9 milyar avroluk bir bütçe yaptık. Bunu yaparken de mevcut vergileri artırmadığımız gibi, yeni vergiler de koymadık. Bütçenin vatandaşların cebine el uzatmaksızın hazırlanması, hükümetimizin başarısıdır" ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle