Dünya Haberleri

DÜNYA

  Berlusconi tavan yaptı

  Reha ERUS/Roma
  03.05.2010 - 13:44 | Son Güncelleme:

  Bu yıl “Bahar Sıkıntısı”nı ucuz atlattık. 21 Mart’ta Nevruz kutlamalarında provokasyonlar olmadı, 24 Nisan’da ABD Başkanı Barack Obama kalıplaşmış klasik sözleri sarf etti. Ama “Soykırım” kelimesini beklendiği gibi ağzına almadı. Ve 1 Mayıs İşçi Bayramıyla birlikte Taksim Meydanı 32 yıl sonra aklandı, Avrupa’da örnek gösterildi. Şimdi 1 yıl rahatız bir başka “Bahar Sıkıntısı”na kadar.

  Bu arada İtalya’nın renkli siması Silvio’ya dönelim.

  İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin son bir yıl içerisinde başına gelen tüm olumsuzluklara karşın ülkede ki popülaritesi tavan yaptı. 28 Nisan’da 18’lik Noemi Letizia’nın partisine katılmakla başlayan sansürsüz skandallar ve olaylar 24 Nisan’da kurduğu Halkın Özgürlüğü patisinin diğer ortağı ve Temsilciler Meclisi Başkanı Gian Franco Fini ile görüş ayrılığından ulu orta tamir edilemez dalaşmasına kadar sürdü. Silvio Berlusconi’nin 1 yıllık kronolojisi şöyle:

  28 Nisan 2009: Aile dostu olarak açıkladığı Napoli’li Letizia’ların 18 yaşında ki kızları Noemi’nin doğum günü partisine katıldığı fotoğraflarla ortaya çıktı.

  3 Mayıs 2009: Eşi Veronica Lario “Silvio’nın genç kızlara düşkünlüğünü çocuklarıma nasıl izah edebilirim?” diyerek Noemi yüzünden boşanacağını İtalyan ANSA haber ajansı aracılığı ile açıkladı.

  14 Haziran 2009: Patrizia D’Addario adlı bir eskort Başbakan’ın Roma’da ki sarayında bir partiye davetli olarak gittiğini ve Berlusconi ile yattığını ses kaydı ile kanıtlayarak itiraf etti.

  4 Aralık 2009: Palermo’ da ki Mafya davasında Gaspare Spatuzzo adlı pişmanlık duyarak itirafta bulunan bir eski Mafya üyesi “Berlusconi siyasete atılırken Sicilya Mafyasıyla dirsek temasındaydı. Karşılıklı çıkarları vardı ” diyerek ortalığı karıştırdı.

  13 Aralık 2009: Milano’da aklı dengesi bozuk Massimo Tartaglia tarafından saldırıya uğradı. Burnu ve dişleri kırıldı, gözünün altı yırtıldı, 5 gün hastanede yattı.

  3 Şubat 2010: Milano Savcıları Silvio Berlusconi’nin film şirketi “Mediatrade” de sahtekarlık yaparak vergi kaçırdığını öne sürerek mahkeme çağırdılar.”

  14 Şubat 2010:  G8’ler zirvesinin öncelikle yapılacağı( Daha sonra deprem bölgesi L’Aquila’ya alındı) Maddalena Adasında ki inşaatların ihaleleri için rüşvetin döndüğü ve Başbakanın kurmaylarına para dışında hayat kadınları verildiği iddiası ortaya çıktı.

  23 Nisan 2010: Başkanı olduğu Halkın Özgürlüğü Partisinin genel kurulunda ortağı ve Temsilciler Meclisi Başkanı Gian Franco Fini ile canlı yayında dalaştı ve kendisini kovdu.

  Bir yılda yaşanan tüm olumsuzluklara karşın Halkın Özgürlüğü Partisinin oy gücü yüzde 45’e ulaşırken Silvio Berlusconi’nin popülaritesi tavan yaparak yüzde 73.7 ye yükseldi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı