Dünya Haberleri

DÜNYA

  Berlusconi çamaşırlara kızdı

  Hürriyet Haber
  21.07.2001 - 01:25 | Son Güncelleme:

  Zirve öncesi Cenova kentindeki Kırmızı Bölge'yi denetleyen ev sahibi İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, balkonlarda iplere asılan çamaşırlara takıldı.

  Berlusconi, ‘‘Beni konuklarıma rezil ediyorsunuz’’ diyerek çamaşırların hemen kaldırılıp yerlerine saksılar konulmasını istedi.

  Zirvenin birbirine en yakın görünen iki lideri ev sahibi Berlusconi ile ABD Başkanı George W.Bush. Dükalık Sarayı'nda Bush'u iltifatlarla karşılayan Berlusconi, savunma kalkanı ve çevre gibi konularda ABD'ye tam destek veriyor.

  68 kuşağının ünlü İtalyan sinema yönetmenlerinden Ettore Scola ve aralarında Tornatore ve Salvatore'nin de bulunduğu yirmi kadar genç kuşak yönetmen, küreselleşme karşıtı eylemleri beyaz perdeye aktarmak için Cenova'da yerinde çalışmalara başlıyorlar. Scola, ‘‘Yeni milenyum nesli bizim 68 kuşağından çok daha dinamik. Onun için bu filmi çekmeye karar verdik’’ dedi.

  ABD Başkanı George Bush zirveye Beyaz Saray'dan getirdiği Cadillac'la, İngiltere Başbakanı Tony Blair, İtalyan yetkililerin tahsis ettiği bir limuzinle gelirken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı bir ülkede en son Nikita Kruşçev tarafından kullanılan ünlü Zil limuzinle hava atacak. Sovyet rejiminin Cadillac'a cevabı olarak üretilen Zil, iki süper devletin her konuda rekabet içinde olduğu dönemi hatırlatıyor.

  Cenova kenti, G-8 zirvesine hazırlanmak, kentin çehresini değiştirmek, organizasyon ve güvenlik gibi işler için toplam 110 milyon dolar harcadı. Organizasyon ve güvenlik için 19 milyon dolar masraf yapılırken 89 milyon dolar da kenti güzelleştirmek için yapılan restorasyonlara gitti.

  Cenova'da prezervatif satışları patladı. Kentteki 70 bin eylemci eczanelerden inanılmaz boyutta prezervatif alırken, ilaç satışının düştüğü belirtildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı