GeriDünya Berlin'de operasyon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlin'de operasyon

Berlin'de operasyon
refid:28006533 ilişkili resim dosyası

Berlin ve çevresinde radikal dinci çevrelere yönelik operasyon düzenlendi. Geçen hafta, Suriye’de terör örgütüne lojistik destek vermekten yakalanan iki Türk’ün bağlantıda olduğu 13 evin arandığı operasyonda, 200'den fazla polis görev aldı.

Berlinde operasyon

Berlin eyalet polisi ve Berlin Başsavcılığı'nın ortaklaşa yönettiği operasyonda, aralarında özel harekâtçıların da bulunduğu 200'ü aşkın polis görev aldı.

Berlin'de 11, Brandenburg eyaletinin başkenti Potsdam'da bir ve Thüringen eyaletindeki Nordhausen'da bir ev arandı. Aramaların geçen hafta düzenlenen operasyonla bağlantılı olduğu belirtildi. Polis, evleri arananlara yönelik henüz herhangi bir suçlama söz konusu olmadığını açıkladı.

Geçen haftaki operasyonda "Suriye'de şiddet eylemi planladıkları" gerekçesiyle iki Türk vatandaşı gözaltına alınmıştı. Zanlılardan 41 yaşındaki İsmet D.'nin Berlin'deki bir İslamcı grubun liderliğini üstlendiği ve "Emir" tayin edildiği kaydedilmiş, grubun ağırlıkla Türk, Çeçen ve Dağıstanlılardan meydana geldiği belirtilmişti. Berlin'in Moabit semtinde bulunan bir Kur'an kursunda IŞİD'e taraftar kazandırılmaya çalışıldığı, şüphelilerin Almanya'da saldırı planladıklarına ilişkin herhangi bir kanıt bulunmadığı kaydedilmişti.

İsmet D.'nin 43 yaşındaki diğer zanlı Emin F. ile birlikte Suriye'ye giden grup üyelerine "organizasyon ve mali destek sağladığı" ileri sürülüyor. Suriye'ye giden grup üyelerine gece görüş cihazı gibi askeri malzemenin sağlandığı yönündeki iddiaların ise araştırıldığı açıklanmıştı.

Berlinde operasyon


Yorumları Göster
Yorumları Gizle