GeriDünya Berlin'de Hacivat Karagözlü seçime katılım teşviki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlin'de Hacivat Karagözlü seçime katılım teşviki

Berlin'de Hacivat Karagözlü seçime katılım teşviki

Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB), Almanyada yaklaşan seçimlerde Türkiye kökenli Alman vatandaşlarının da oy kullanmalarını teşvik etmek amacıyla bir kampanya başlattı. Eylül ayında gerçekleştirilecek Federal Parlamento seçimlerinde Türklerin sandığa gitmelerini sağlamayı amaçlayan kampanyada Hacivat ve Karagöz figürleri kullanıldı.

Hacivat ile Karagöz yine yollarda adı altında yürütülen kampanya kapsamında, sokağa çıkan TBBliler, sokakta karşılaştıkları vatandaşlara üzerinde Hacivat Karagöz figürlerinin bulunduğu kartpostallar dağıtarak, seçimlerde oy kullanmanın ne kadar önemli olduğunu anlattılar.

Her bir oyun önemine vurgu yapan TBB sözcülerinden Ayşe Demir, bu kampanyayla Parlamentoda AfD gibi göçmen, mülteci ve İslam düşmanlığı yapan partilerin daha az temsil edilmesini sağlamak için, Türkiye kökenli Alman vatandaşlarının seçimlere mutlaka katılmaları gerektiğini söyledi.

Hacivat ve Karagözü, hemen her Türkün tanıdığı figürler oldukları için seçtiklerini vurgulayan Demir Şu anda diğer partilerin politikasından memnun olmasak bile, seçimde oy kullanmamız çok önemli. Hacivatla Karagöz kampanyamıza ekstra bir sempati kattı, ilgi kattı. İnsanlar rengarenk Hacivatlı Karagözlü kartpostallarımızı görünce daha bir ilgi gösteriyorlar seçim kartpostallarına. Bu kampanyaya seçimlere kadar devam edeceğiz, zaman zaman farklı bölgelerde kartpostallarımızı dağıtacağız ve insanları bilgilendirmeye devam edeceğiz dedi.

TBB sözcüsü Ayşe Demir, seçimler yaklaşınca bu kez kostümlü gerçek Hacivat Karagöz figürleriyle kampanyayı sokağa taşımayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Kartpostallarda, Hacivatla Karagöz alışılageldiği gibi karşılıklı sohbet ediyor ve Hacivat Karagöze Almanyada seçimler olduğunu hatırlatarak, oyunu kullanmayı unutmaması gerektiğini söylüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle