Dünya Haberleri

DÜNYA

  Berlin Duvarı bir kez daha yıkılacak

  hurriyet.com.tr
  07.11.2009 - 17:47 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın başkenti Berlin'de Doğu ile Batı'yı birbirinden ayıran ve insanların Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya geçmelerini önlemek için yapılan Berlin Duvarı 20 yıl sonra bir kez daha yıkılacak.

  DOMİNO TAŞLARINDAN DUVARIN FOTOĞRAFLARI

   

  Potsdamer Meydanı ile meclis binası arasına yerleştirilen ve Alman öğrenciler tarafından boyanan 2,5 metreye 1,5 metre büyüklüğündeki 1000 adet dev plastik köpük domino taşından oluşturulan 1,5 kilometre uzunluğundaki duvar 9 Kasım tarihinde yıkılacak.

   

  Domino taşlarının yıkılışıyla “Hepimiz biriz” mesajı verilecek. Kutlamalar sırasında Polonya Dayanışma Sendikası'nın efsanevi lideri ve Polonya'nın eski Devlet Başkanı Lech Walesa, ilk  taşı devirecek.

   

  DÜNYA LİDERLERİ KATILACAK

  “Utanç Duvarı” olarak bilinen duvarın yıkılışının kutlamaları bununla da bitmiyor. Kutlamalar çerçevesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel 9 Kasım'da, Eski  Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) son Devlet Başkanı Mihail  Gorbaçov, Walesa ve yaklaşık 200 kişiyle birlikte 20 yıl önce Doğu Berlin ile  Batı Berlin arasında ilk açılan Bornholmer caddesindeki eski sınır kapısından geçecek.

   

  Berlin'in sembolü Brandenburg Kapısı önünde 9 Kasım'da “Özgürlük  Bayramı” adı altında düzenlenecek kutlamaya Rusya Devlet Başkanı Dimitriy  Medvedev, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Birleşik Krallık Başbakanı Gordon  Brown, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve AB Komisyon Başkanı Jose Manuel  Barroso ile çok sayıda eski ve yeni devlet ve hükümet başkanı ile çeşitli  ülkelerin yüksek düzeyde temsilcilerinin katılması bekleniyor.

   

  1989'DA YIKILMIŞTI 

  Doğu Berlin'den Batı Berlin'e geçmek isteyenleri engellemek için 13  Ağustos 1961 tarihinde kurulmaya başlanan Berlin Duvarı, 9 Kasım 1989'da  yıkılmıştı.

   

  “Utanç Duvarı” olarak da bilinen Berlin Duvarı, kentte yaklaşık 45  kilometre uzunluğundaydı. Berlin Duvarı'nı aşarak Doğu'dan Batı'ya kaçmak için  yaklaşık 5 bin kişi teşebbüste bulundu. Bu girişimlerden çoğu başarısızlıkla sonuçlanırken, iki yüz kişiden fazla insan bu özgürlük arayışında hayatını kaybetti. Araştırmacılar, 28 yıllık varlığı boyunca duvarı geçmek isteyen 136 kişinin öldürüldüğünü tahmin ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı