GeriDünya Berlin aştı ama Viyana rahatsız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berlin aştı ama Viyana rahatsız

Berlin aştı ama Viyana rahatsız

Almanya’da hükümet ortakları CDU ve CSU, mülteci göçünü engelleme konusunda son anda uzlaşma sağladı. Ancak bu kez Avusturya ile gerilim arttı. Viyana yönetimi özellikle güney sınırlarında önlem almaya hazırlandığı için durumun domino etkisi yaratma riski var.

KOALİSYON krizinden son anda kurtulan Almanya, sığınmacıları AB’ye ilk giriş yaptıkları ve Berlin ile anlaşması bulunan AB ülkesine geri yollamayı öngörüyor. Ancak anlaşma yoksa sığınmacıların geri yollanacağı ülke çoğunlukla Avusturya olarak öne çıkıyor. Avusturya da, Slovenya ve İtalya sınırında önlemleri arttırmayı planlıyor.

ANLAŞMA MADDELERİ

Almanya Başbakanı Merkel’in partisi CDU ve istifa tehdidinde bulunmuş olan İçişleri Bakanı Horst Seehofer’ın partisi CSU anlaşsa da krizden Merkel’in zayıflayarak çıktığı yorumları yapılıyor. Uzlaşmaya transit mülteci merkezlerine pek sıcak bakmayan hükümetin üçüncü ortağı Sosyal Demokratların da (SPD) onay vermesi bekleniyor. CDU ile CSU’nun anlaşması şöyle:

Bu anlaşmayla daha önce başka Avrupa ülkelerine giriş yapmış olan mültecilerin Almanya’ya girmesi engellenecek.

Almanya’nın Avusturya sınırı civarında ‘mülteci transit merkezleri’ kurulacak. Almanya’ya giren mülteciler transit merkezlerine yerleştirilecek.

Bu mülteciler, kaydı bulunan ilgili Avrupa ülkelerine geri gönderilecek. İkili anlaşma bulunmayan Avrupa ülkesinden gelen mülteciler ise doğrudan Almanya sınırından geri çevrilecek. Avusturya’nın da ek önlemler alması bekleniyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle