GeriDünya Berişa'ya isyan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berişa'ya isyan

Berişa'ya isyan
refid:16824231 ilişkili resim dosyası

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da dün, onbinlerce göstericiyle polis çatıştı. Hükümetin yolsuzluklarına kızan muhalifler, Başbakanlık binasına doğru yürüdü. Molotof kokteyli ve gerçek mermilerin havada uçuştuğu çatışmada 3 kişi öldü, polis ve göstericilerden 55 kişi yaralandı. Muhalefet, “Provokasyon” suçlaması yaptı.

İŞTE ÇATIŞMA ANLARI / Foto Galeri

ARNAVUTLUK’un başkenti Tiran, dün şiddetli protesto gösterilerine sahne oldu. Hükümetle ilgili yolsuzluk iddiaları nedeniyle Başbakanlık binası önünde toplanan yaklaşık yirmi bin muhalif, dün akşam saatlerinde güvenlik güçleriyle çatıştı. Olayların büyümesi nedeniyle polis sert karşılık verip, göstericilere yakın mesafeden ateş açınca, üç kişi yaşamını yitirdi, 55 kişi yaralandı. Yaralananlar arasında polisler de bulunuyor. Olayların başlangıç nedeniyse, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa’nın yardımcısı hakkındaki ciddi yolsuzluk iddiaları. Berişa’nın yardımcısının daha önce istifa etmesine karşın protesto kararını geri almayan muhalifler, çalışma ofisinin önünde toplandıkları Başbakan’a, “Dışarı çık, dışarı çık” diye seslendiler. Molotof kokteyli ve taşlarla polise saldıran muhalifler, çok sayıda otomobili yakarken, bazı göstericiler, Tiran Müzesi’nin çatısına çıkıp, sesini buradan duyurmaya çalıştı.
İktidar: Darbe girişimi
Güvenlik güçlerinin sert müdahalesiyle olaylar sona erdi ve protestocular dağıldı. Ancak özellikle de hükümet kanadı, bunu bir “Darbe girişimi” olarak yorumlayıp, muhalefet partilerini, göstericileri dolduruşa getirmekle suçladı. Anamuhalefetteki Sosyalist Parti’nin genel başkanı Edi Rama ise, düzenlediği basın toplantısında, “Protestocular provoke edildi” diye konuştu. Arnavutluk’ta yaşananlar, uluslararası toplumu da ayağa kaldırdı. ABD’nin Tiran Büyükelçiliği, AB ve AGİT temsilcilikleri tarafından  yayımlanan ortak açıklamada, başkent Tiran’da düzenlenen gösterinin barışçı olmadığı ifade edilerek, taraflara huzuru koruma çağrısı yapıldı. Tarafların yapıcı diyalog kurmaları gerektiği kaydedilen açıklamada, uzlaşmanın önemine işaret edildi. Açıklamada, Arnavutluk’un demokratik kurumlara sahip bir ülke olduğuna dikkat çekildi.

Dışişleri’nden itidal mesajı

 DIŞİŞLERİ Bakanlığı, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da dün meydana gelen gösterilerde üç kişinin ölmesi ve onlarca Arnavutluk vatandaşının yaralanmasının “üzüntüyle karşılandığını” bildirdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, “Ölenler için dost ve kardeş Arnavutluk halkına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Arnavutluk halkının bu gelişmeler karşısında demokratik olgunluk, anayasal kurallar ve itidal içinde hareket edeceğini ve mevcut krizin sükûnet ve diyalog yoluyla çözüleceğini ümit ediyoruz” denildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle