GeriDünya Berişa'dan isyan çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berişa'dan isyan çağrısı

Arnavutluk'ta, hükümet tarafından şiddet olaylarının mimarı olarak gösterilen muhalefet lideri Sali Berişa'nın dokunulmazlığı parlamento tarafından kaldırıldı. Berişa ise, halkı ayaklanmaya ve büyük fedakarlıklar için hazır olmaya çağırdı. Parlamentonun Berişa'yı saf dışı bırakmaya yönelik bu girişimi, ülkeyi yine patlamanın eşiğine getirdi.

Eski cumhurbaşkanı ve muhalefetteki Demokrat Parti'nin lideri Berişa, düzenlediği basın toplantısında, kararı sert bir şekilde eleştirirken, ‘Arnavutluk’u Sosyalist Başbakan Fatos Nano'dan kurtarmak için büyük bedeller ödemeye hazır olmak gerekir' diye konuştu.

‘Ben bir direnişçiyim. İnsanlığa karşı yalan dolu cinayet suçlamaları yönelten insanlarla pazarlık yapmayacağız’ diyen Berişa, Arnavutluk'a diktatörlüğün yeniden yerleştirilmeye çalışıldığını ileri sürdü. Berişa, dün parti binası önünde ‘komünistlere ölüm’ diye bağıran yaklaşık 4 bin kişiye hitap etti. Berişa, daha sonra Demokratik Parti taraftarlarının katıldığı gösteri yürüyüşünün başına geçti. Başkantte yine bazı sivillerin tepeden tırnağa silahlı oldukları ve durumun oldukça gergin olduğu, ufak bir kıvılcımın büyük bir patlamaya neden olabileceği ifade ediliyor.

Dün öğlen başlayan gösteri için Tiran'ın İskenderbey Meydanı'nda binlerce kişi biraraya gelirken, güvenlik güçlerinin de geniş önlemler aldıkları gözleniyor. Polis, gösteriye katılmak için diğer kentlerden Tiran'a gelen binlerce kişiyi geri çevirirken, Berişa ve taraftarlarının güçlü olduğu kuzeydeki İşkodra ve Fier kentlerinde de gösteriler düzenlendiği belirtildi.

HER AN TUTUKLANABİLİR

Parlamento, dün yaptığı toplantıda, Pazartesi günü meydana gelen olayların ve darbe girişiminin sorumlusu olarak gösterilen muhalefet lideri Berişa'nın dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi. Dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından, muhalefet lideri Berişa'nın her an tutuklanarak cezaevine girebileceği bildirildi.

Geçtiğimiz Cumartesi, Demokrat Parti milletvekili Azem Haydari, parti merkezinin önünde uğradığı silahlı saldırıda, korumasıyla birlikte ölmüş, ardından polisle hükümet karşıtları arasında şiddetli çatışmalar çıkmıştı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle