GeriDünya Berber katliamı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Berber katliamı

Irak’taki aşırı dinciler, Batı stilinde saç kesen, dini kurallara göre uzun olması gereken sakalı tıraş eden beş berberi öldürdü.

IRAK’ta aşırı dinci Sünni direnişçilerin yeni hedefi, berberler oldu. Direnişçiler, sakalın kesilmesini, düzeltilmesini ya da Batılı modele uygun şekil verilmesini İslam’a küfür olarak kabul ediyorlar. Son bir ay içinde 5 berber direnişçiler tarafından öldürüldü.

Dinen sakalın uzatılıp, öyle kalması gerektiğine inanan yobaz direnişçiler, saçların Batılılar gibi kesilmesine de takmış durumdalar. Batı stili saç kesiminin, Avrupa ve ABD’nin laik kültürünü temsil ettiğini, bu yüzden görüldüğü yerde yok edilmelerini savunuyorlar.

Özellikle Bağdat’ın Dora semtindeki berberleri hedef alıyorlar. Dora’da Amerikalı askerlerle çatışan direnişçiler, halka da eziyet ediyor ve İslami kuralları çiğneyenleri ölümle tehdit ediyorlar.

Dora’da dükkanı olan Sadık Abdül Hüseyin, bir müşterisini tıraş ederken, içeri giren silahlı saldırgan tarafından vurularak öldürüldü, müşterisi ağır yaralandı. Bir başka berber Ali Hüseyin, tehditlerin ciddiye alınması gerektiğine inanıyor. Ali, Dora’daki berber salonunu kapatmış. Müşterilerini evinde gizlice tıraş ediyor. ‘Ölmek istemiyorum. Ama, işsizlikten aç kalmak da istemiyorum’ diye konuşuyor. Sadece erkek berberleri değil, kadın kuaförleri de hedef. Ülkede direnişin sürdüğü kentlerde, kadın kuaförleri sokağın ortasında ya kırbaçlandı ya da öldürüldü.

Dinciler uzun saçlı, keçi sakallı ve favorili erkekleri de hedef alıyorlar. 19 yaşındaki uzun saçlı sanat öğrencisi Vesam Nuri, sokakta dolaşırken çok dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, ‘Bizler, uzun saçlarımızı şapka veya bereyle saklıyoruz’ diyor.

SAVAŞTA ŞENLİK

Irak’taki ABD askerleri, Şükran Günü, Noel gibi geleneksel kutlama günlerini hiç ihmal etmiyor. Önceki gün de Bağdat’taki Camp Liberty’de Mardi Gras geçidi yapıldı. Mardi Gras, Katolikler tarafından Büyük Perhiz’den önceki son salı kutlanıyor. Daha fazla sayıda askerin katılabilmesi için Irak’taki şenlikler, salıdan (bugün) önce başladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle