GeriDünya Benazir'e tutuklama emri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benazir'e tutuklama emri

Pakistan eski Başbakanı Benazir Butto hakkında iktidarı döneminde iflasın eşiğindeki Pakistan Hava Yolları'na 1300 yeni işçi alarak maddi kayıba yol açtığı gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarıldı.

Yolsuzluk iddiaları yüzünden başbakanlık görevinden alınan seçimlerde de iktidarı rakibine kaptıran Benazir Butto hakkında başbakanlık döneminde görevini suistimal ettiği gerekçesiyle tutuklama emri çıkarıldı.

Benazir Butto, başbakanlığı sırasında iflasın eşiğinde olan Pakistan Hava Yolları'na (PIA) 1300 kişi daha alarak görevini suistimal etmekle suçlanıyor. Butto'nun üç yıl süren görevi süresince iki PIA yöneticiyle birlikte gereksiz yere PIA'ya işçi alarak havayollarına ağır mali kayıplar verdiği öne sürülüyor.

Sind Yüksek Mahkemesi Hakimi Gaus Muhammed, davanın 24 Nisan'da görüleceğini hatırlatarak, Butto'nun kefalet için başvurabileceğini söyledi. Tutuklama kararı üzerine bir açıklama yapan Butto'nun basın sözcüsü Ijaz Ahmet, ‘Ne zamandan beri iş yaratmak suç sayılıyor?’ diye sordu.

Eski Başbakan Benazir Butto ve iki PIA yöneticisi, Başbakan Nawaz Şerif'in yolsuzlukla mücadele için oluşturduğu Sorumluluk Komisyonu tarafından dava edilmişti.

Pakistan'ın ilk kadın başbakanı olan Benazir Butto, görevi kötüye kullanma, yolsuzluk ve Karaçi'deki çatışmalar nedeniyle dönemin Devlet Başkanı Faruk Leghari tarafından Kasım 1996'da görevinden uzaklaştırılmıştı. Butto hakkında açılmış başka yolsuzluk davaları da bulunuyor.

Benazir Butto ve eşi Asıf Ali Zerdari'nin Londra'da malikane satın aldıkları yolundaki söylentiler ve yolsuzluk iddiaları üzerine Pakistan'ın talebi doğrultusunda İsviçre'deki hesapları dondurulmuştu. Butto'nun kocası Asıf Ali Zerdari ise, Eylül 1996 tarihinde, Butto'nun kardeşi Murtaza'nın öldürülmesi olayına karışmakla suçlanıyor. Birçok yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya olan Zerdari, halen cezaevinde bulunuyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle