GeriDünya Belirsizlik uzasa da 12 Aralık'ta Bush Başkanlığını ilan edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belirsizlik uzasa da 12 Aralık'ta Bush Başkanlığını ilan edecek

ABD'nin 7 Kasım başkanlık seçiminde Florida eyaletinde kilitlenerek yasal süreçte iyice arapsaçına dönen yarışta, Florida Yüksek Mahkemesi'nin, elle sayımları hemen başlatma kararına karşılık, Florida eyaletinin, seçim sonuçlarını resmen bildirmesi gereken 12 Aralık tarihine kadar, bu sayımların tamamlanması mümkün görülmüyor.

Leon ilçesi yargıcı N. Sanders Sauls, Florida eyaleti seçim yetkililerinin, Cumhuriyetçi Partili George W. Bush'u seçimin galibi olarak ilan ederken hatalı bir davranışta bulunmadığı ve elle sayımların sonucu değiştireceğine dair hiçbir işaret bulunmadığı gerekçesiyle, Başkan Yardımcısı ve Demokrat Partili başkan adayı Al Gore'un elle sayımların devamı için yaptığı başvuruyu reddetmişti.

Bunun üzerine Gore kampanyası, davayı, yedisi de Demokrat Partili olan Florida Yüksek Mahkemesi'ne taşımıştı.

Florida Yüksek Mahkemesi, yargıç Sauls'un kararını tersine çevirirken, Miami-Dade'deki 168 ve Palm Beach'teki 215 oyun, Gore'un oylarına eklenmesi ve elle sayıma hemen başlanarak eyalet sonucunun belirlenmesi kararını açıkladı.

Karar, Gore kampında büyük sevinç yaratırken, Cumhuriyetçi Partili George W. Bush kampanyası yetkilileri, kararı, "Demokrat mahkemenin aldığı partizan bir karar" olarak kınadılar. Florida Yüksek Mahkemesi'nin kararının, Bush kampanyası avukatları tarafından temyiz edilmesi bekleniyor.

Florida Yüksek Mahkemesi kararına rağmen, Florida yerel kongresinin (meclisinin), 12 Aralık'a kadar, ABD başkanını seçecek olan eyalet seçici delegelerini ataması bekleniyor. Florida eyaletinin 25 seçici delegesi bulunuyor. Bu seçici delegelerin toplamı, hangi parti ağırlıklı olursa, o parti 25 seçici oyu da kazanmış oluyor.

Çoğunluğu Cumhuriyetçi Partili olan Florida yerel kongresinin, 25 seçici delegeyi Bush'a vermesi öngörülüyor.

Bu durumda, Florida'ya kilitlenen başkanlık yarışı iyice arapsaçına dönerken, yasal belirsizliğin uzunca bir dönem sürmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle