GeriDünya Belçika'da 'kilise' krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belçika'da 'kilise' krizi

Federal yapılı Belçika'nın başkenti Brüksel'deki bir kilisede etnik ayırımcılık sorunu yaşanırken, söz konusu kilisenin papazı, bir Belçikalının cenaze törenini Fransızca yapmayı reddetti.

Flamanların ağırlıklı olduğu Rhode Saint Genese belediyesindeki kilisenin papazı, 50 yıldır bu belediyede yaşayan, 78 yaşında ölen, Fransızca konuşan Brükselliler sınıfına giren ancak bir Flaman ile evli olan adamın cenazesinde sadece Flamanca konuşulabileceğini belirterek, ailenin çift dilli kilise töreni talebini geri çevirdi.

Ölen Belçikalının oğlu Guy Lejeune, "Dini tören ya Flamanca olur veya hiç olmaz" diyen papazı eleştirirken, annesinin Flamanca, babasının Fransızca konuşulan kesimden olduklarını, dolayısıyla dini törenin iki dilde yapılmasını istediklerini ancak bu taleplerinin reddedildiğini anlattı.

Belçikalı yetkililer, sorunun bir papazdan değil kilisenin bölgesel yönetiminden, Malines Başpiskoposluğundan kaynaklandığını, Flaman bölgesinde papazlara Flamanca dışında dil kullanarak tören yapmayı reddetmeleri talimatı verildiğini belirtiyorlar.
Ölen Belçikalının cenazesinin "daha ılımlı ve hoşgörülü" bir başkent belediyesindeki kilisede yapılacak törenle kaldırılacağı bildirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle