GeriDünya Belçika'da işkenceden ölen Türk için TMM devrede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Belçika'da işkenceden ölen Türk için TMM devrede

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Belçika’da bir cezaevinde gördüğü fiziksel şiddet sonucu ölen Türk vatandaşı Mikail Tekin’in ölümüyle ilgili Belçika Parlamentosu Adalet Komisyonu Başkanlığı’ndan bilgi istedi.

Üskül gönderdiği yazıda, Tekin’in fiziksel şiddet sonucu öldüğü iddiasının gerçek olup olmadığını, gerçekse ne gibi işlemler yapıldığı konusunda bilgi istedi.

Belçika’da Jamioulx Cezaevi’nde tutuklu Türk vatandaşı Mikail Tekin’in gördüğü fiziksel şiddet sonucu öldüğü iddiaları Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nu harekete geçirdi. Komisyon Başkanı Zafer Üskül, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla, Belçika Parlamentosu Adalet Komisyonu Başkanlığı’na olayla ilgili bir yazı gönderdi. Üskül, Belçikalı muadilinden ‘en tekel hak olan yaşam hakkının ve insan haklarının ihlali olan iddiaların” gerçekliği ve iddialar gerçekse ne gibi işlemlerin yapıldığı hakkında bilgi istedi.

TEKİN’İN FİZİKSEL ŞİDDET SONUCU ÖLDÜĞÜ BELİRLENDİ

Belçika'da Jamioulx cezaevinde hafta sonu tutuklu Türk vatandaşı Mikail Tekin'in, gördüğü fiziksel şiddet sonucu öldüğü belirlenmişti. Ağustos ayında trafik polisiyle tartıştığı için gözaltına alınan 31 yaşındaki Mikail Tekin’e yapılan otopsi sonucunda, vücudunda yara izleri tespit edilirken, olayla ilgili 3 gardiyanın sorgulandığı bildirilmişti. Cezaevi yönetimi, ölüm nedenini yemek yerken boğulma olarak açıklamış ancak diğer mahkumlar, Tekin'in tecrit hücresine nakli sırasında işkence gördüğünü iddia ederek isyan başlatmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle