Dünya Haberleri

DÜNYA

  Belçika'da hapishanelerin özelleştirilmesi gündemde

  A.A.
  24.08.2006 - 12:41 | Son Güncelleme:

  Belçika'nın Flaman kesimindeki Termonde hapishanesinden geçen hafta sonu 28 tutuklunun firar etmesinin ardından başlayan siyasi tartışmalarda hapishanelerin özelleştirilmesi gündeme geldi.

  Yatak kapasitesi 8500 kadar olan Belçika hapishanelerinde, 9700'den fazla zanlı ve mahkum bulunuyor.
  Her yıl 300 kadar intihar girişimi kaydedilen ve en az 30 tutuklunun bu nedenle öldüğü Belçika hapishanelerinde personel ve gardiyan grevleri, değişik bölgelerde uzun yıllardır devam ediyor ve hapishanelerde sık sık isyan çıkıyor. Firar edenlerin sayısı da yılda 125 ile 150 arasında değişiyor.

  Termonde olayının ardından Federal Meclis'te eleştirileri yanıtlarken hapishanelerdeki durumun düzeltilmesi ve modernleştirilmesi, yeni hapishaneler inşası için ek bütçe ayrılacağın açıklayan Adalet Bakanı Laurette Onkelinx, 19. yüzyıldan kalma hapishanelerin sorumluluğunun sadece bakanlığına değil herkese ait olduğunu savundu.
  Bakan, hapishanelerdeki tutuklu ve mahkum sayısının azaltılması için halen 523 mahkuma uygulanan elektronik bilezik ile ev hapsi yönteminin geliştirileceğini, suçlulara hücre cezası yerine sosyal hizmet cezalarının daha fazla verileceğini bildirdi.

  Onkelinx, hapishanelerden firar etmenin suç sayılmadığı ülkede, bu durumu düzeltmek için yasaların değiştirileceğini, bazı yabancı mahkumların cezalarını çekmeleri için anavatanlarına gönderilmesine yönelik çalışmaların artırılacağını da duyurdu.

  Sorunların aşılması için hapishanelerin özelleştirilmesi veya yönetim sorumluluklarının bir kısmının özel sektöre aktarılması gerektiğini savunan liberal partiler, gardiyanlardan ve özel koruma şirketlerinden destek buldu. Özel sektör, hapishane yönetimine “lojistik destek” verebileceğini bildirdi. Sosyalist partiler, hapishanelerin özelleştirilmesi fikrine karşı çıkıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı